Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Bremeno na rodičovskom dome na môj byt

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vlastníctvo - všeobecné otázky, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 9. 4. 2017

Otázka: Bremeno na rodičovskom dome na môj byt

Dobry den, rodicia mi dali dom ako zabezpeku do banky na hypoteku na byt, ktory kupujem. Dom ma vacsiu hodnotu a hypo by mi mala pokryt cely kupovany nyt (apartman). Mam sestru, ktora chce mat pravo tiez na byt, do doby pokial si po nejakej dobe splacania prenesiem bremeno na svoj byt. Pravo v zmysle, ze ak by som nahodou prestal splacat hypo a prisli by o dom, aby ona aspon mala nieco z mojho bytu. Akym sposobom sa prosim da nieco taketo spisat, osetrit v jej prospech, pokial neprenesiem bremeno na byt? Majitel bytu budem vylucne ja. Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Bremeno na rodičovskom dome na môj byt

Dobrý deň, sestra nemá nárok na to, čo žiada. To, že sa rodičia rozhodli dať svoj dom ako zábezpeku nemení nič na majetkovom práve rodičov alebo vašom majetkovom práve. Sestra si síce robí nárok na rodičovský dom ale podľa zákona naň nemá nárok. Pokiaľ by rodičia dom predali, darovali alebo dokonca zničili, sestra s tým neurobí nič, pretože to je ich majetok. Preto nemá ani právo žiadať podiel z Vášho bytu. Aby bola dohoda platná, tak môžete uzatvoriť len dohodu s rodičmi, že im dáte podiel na byte, ak by prišli o dom. Rodičia ďalej môžu uzatvoriť dohodu so sestrou o tom, že keď nadobudnú podiel na byte od Vás, tak potom jej prevedú (darujú) tento podiel. Budú to teda dva samostatné právne úkony, ktoré môžu byť zahrnuté fyzicky aj v jednej zmluve, účastníkmi ale budete všetci traja. 

 

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):