Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Nemám kde bývať po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Košice
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 10. 9. 2015

Otázka: Nemám kde bývať po rozvode

Dobrý deň ,prosím Vás pomôžte mi, som rozvedený , s manželkou máme spoločnú hypotéku na byt. Ona tam ostala bývať s 2 detmi, ja som musel odist, nemám kde bývat po rozvode. zatial som u mojej mamy v jedno-izbovom byte. Sú tam ešte moje dve sestry. Je to dočasné riešenie tažka situácia! Exmanželka chce odomna, aby som platil hypotéku, ale ako ved tam nebývam. Chcem sa preto opytat, ako mám postupovať mám platit, co len polovicu a treba to taktiež riešit z bankou? Poradte mi prosím riešenie, co v takom prípade. Dakujem

Odpoveď: Nemám kde bývať po rozvode

Dobrý deň, pokiaľ je byt spoločný, máte právo tam bývať. Ak nemáte zakázaný vstup do domu, potom Vám manželka nemôže zabrániť vstupu do bytu. Dokonca môžete vyvŕtať zámky, ak by ste sa nevedeli dostať dnu, ak byt bol aj Vašim bydliskom.

Ak sa však nechcete do bytu nasťahovať, potom je potrebné podať návrh na súd na vysporiadanie BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov). V návrhu môžete žiadať, aby súd zaviazal manželku, aby Vás z bytu vyplatila. Zároveň, aby jej bola prisúdená hypotéka voči banke. 

Pokiaľ nebudete platiť hypotéku, banka si uplatní záložné právo na byt a byt sa predá na dražbe. 

Ak sa viete dohodnúť, môžete spísať dohodu. Nezabudnite však, že Vaša dohoda o hypotéke (o tom, že si ju nechá manželka) nie je záväzná pre banku. Banka môže po tejto dohode požadovať uhradiť úver aj od Vás. Samozrejme Vy následne vykonanú úhradu môžete požadovať od manželky. Preto, ak budte spisovať dohodu je potrebné, aby banka súhlasila s tým, že Vy budete vyčiarknutý z úverového vzťahu ako dlžník.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):