Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Účelné využitie - rozdelenie pozemku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 31. 10. 2018

Otázka: Účelné využitie - rozdelenie pozemku

Dobrý deň, vlastním 1/3 podielu pozemku v intraviláne obce. Celkovo pozemky vlastníme traja v rovnakom podiele 1/3. Všetci vlastníci sú známi. Dá sa pozemok rozdeliť na tri časti súdnou cestou, lebo nevidím cestu na dohodu. Ja mám záujem približne asi o 13 árov, ale je mi jedno, ktorú časť mi súd určí. Vidíte takéto riešenie priechodné a či vaša kancelária podobné spory zastupuje. Ďakujem za vyjadrenie B.S.

Odpoveď: Účelné využitie - rozdelenie pozemku

Dobrý deň, ak sa nachádza pozemok v intraviláne, potom tam nie je obmedzenie pri drobení pozemkov. Rozdelenie v intraviláne však tiež musí byť účelné. Preto sa prihliada na to, ako chcú spoluvlastníci využiť pozemok. Napríklad ak má pozemok v intraviláne 200 m2 a sú tam traja, nemusí byť toto rozdelenie účelné  (z pohľadu využiteľnosti), pretože spoluvlastníci na pozemku nič nepostavia, ak by všetci chceli na pozemku stavať. Účelné môže byť rozdelenie vtedy, ak je pozemok medzi tromi domami a všetci ho môžu využiť na parkovanie vozidiel (garáž). Môžeme sa na Váš prípad pozrieť a zhodnotiť to, ako bude súde postupovať.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):