Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň, mám otázku ohľadom svojho majetku. Daný majetok (pozemok,rodinný dom) bol v spoluvlastníctve viacerých osôb. Všetkých vlastníkov sa nám podarilo skontaktovať a ich podiel na danom majetku sme im buď vyplatili, alebo nám ho darovali. Do dnes sa nám však nepodarilo skontaktovať sa iba s jedným spoluvlastníkom, ktorý vlastní 3/72 celkového majetku. Nehnuteľnosť je tým pádom v podiele 69/72 v mojom vlastníctve od roku 2007. Chcem sa spýtať, nakoľko sa nám posledného spoluvlastníka ani jeho rodinu nepodarilo skontaktovať a ani neprejavili najmenší záujem o majetky za celých 10 rokov, či je možné ho z lista vlastníctva vylúčiť a či existuje na danú problematiku vzor žiadosti, prípadne aké náležitosti musí obsahovať. Riešime tento problém aj do budúcnosti, nakoľko predať majetky s ťarchou je veľmi obtiažne. Predom ďakujem za radu ako postupovať ďalej. S pozdravom, V.
Dobrý deň, ak sa nedokážete s touto osobou spojiť, alebo nereagujú na Vaše výzvy na vyriešenie tohto problému, máte možnosť požiadať súd o zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva.
V konaní môžete žiadať, aby súd rozhodol o tom, že Vám tento pozemok s domom patrí a že ho vyplatíte z jeho podielu. Súd môže prebehnúť aj vtedy, ak by sa ho tento minoritný spoluvlastník nezúčastnil. Súd mu môže dokonca ustanoviť opatrovníka.
Riešiť je to teda potrebné žalobou o zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva adresovanej súdu, v obvode ktorého sa nehnuteľnosť nachádza. Súdny poplatok platíte vo výške 6 % z hodnoty požadovaného podielu (t.j. z jeho podielu).
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):