Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Predaj nehnuteľnosti za života s právom doživotného dożitia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vlastníctvo - všeobecné otázky, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 9. 6. 2017

Otázka: Predaj nehnuteľnosti za života s právom doživotného dożitia

Prosím vás existuje na Slovensku možnosť predať vlastnú nehnuteľnosť lacnejšie, ako je trhová cena ale s možnosťou doživotného užívania? Potrebujem financie na prežitie, ale musím niekde dožiť. Dedičov mám ale nehnuteľnosť im nechať nechcem. Ďakujem za rady

Odpoveď: Predaj nehnuteľnosti za života s právom doživotného dożitia

Dobrý deň,

áno, je to možné, môžete sa dohodnúť, že vlastníkmi nehnuteľnosti sa stane niekto iný s tým, že budete mať v nehnuteľnosti právo dožitia. Dôležité je pre Vás, aby to právo dožitia bolo v zmluve zakotvené a tiež aj zapísané do katastra. Existujú dve možnosti práva dožitia - také, ktoré je zapísané na liste vlastníctva a také ktoré nie je zapísané na liste vlastníctva. Ak by nebolo zapísané na liste vlastníctva, potom v prípade, ak by kupujúci predali nehnuteľnosť niekomu inému, tak potom by Vás táto osoba mohlo nechať vysťahovať z nehnuteľnosti. Preto trvajte na tom, aby sa právo doživotného užívania nehnuteľnosti zapísalo do katastra.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):