Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Vlastníctvo a vysporiadanie v prípade rozchodu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vlastníctvo - všeobecné otázky, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 5. 2. 2016

Otázka: Vlastníctvo a vysporiadanie v prípade rozchodu

Dobrý deň. Partner vlastní byt, ktorý sme zrekonštruovali a zariadili spoločne. Niektoré zariadenie sme do bytu kupovali každý samostatne, niektoré spoločne. Chceli by sme predmety kúpy a ich hodnotu (resp. podiel, ktorý každý z nás investoval) ošetriť zmluvne, aby v prípade rozchodu bolo jasné, ako sa navzájom vysporiadať. Stačí majetok a podiel každého z nás len spísať spolu s návrhom a dohodu o vysporiadaní v prípade rozchodu a overiť u notára, alebo je potreba nejakej zmluvy? Tiež vieme, že vybavenie podlieha vekom nejakému opotrebeniu a znehodnoteniu. Ako sa dá upraviť hodnota, ktorú by mi partner vyplatil, keby sme sa rozišli napríklad o 15 rokov? Ďakujem pekne za pomoc.

Odpoveď: Vlastníctvo a vysporiadanie v prípade rozchodu

Dobrý deň, nemusíte si priamo dohodnúť sumy, ktoré sa budú vyplácať. Zmluva sa dá urobiť tak, aby bolo spravodlívé vysporiadanie a aby ste obaja boli spokojní. Stačí stanoviť mechanizmus výpočtu sumy. Pokiaľ ide o hnuteľné veci, tak pri tých sa môžete dohodnúť, komu pripadnú alebo ako sa určí ich cena, keď sa budú používať vami oboma.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):