Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Stavba chaty spolu s bratom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vlastníctvo - všeobecné otázky, Košice
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 28. 2. 2016

Otázka: Stavba chaty spolu s bratom

Zdravím, sme dvaja bratia, ktorí stavaju chatu na polovicu. Na polovicu si kupili pozemok a na polovicu financujú celu stavbu chaty, chata je uz na hrubo postavená ale stavebné povolenie máme až do r. 2020. Ale pozemok je napísaný len na brata. Chcem sa opýtať ?ako si to ošetriť, že keby sa nahodou niečo stalo a stavba este nie je zkolaudovaná, aby mi patrila polovica v prípade nejakej nepredvídatelnej situacie. Bratovi sa o 3 mesiace ešte narodí syn. Stacilo by do kolaudacie urobiť napr. čestné vyhlasenie, alebo darovaciu zmluvu, alebo v katastri sa to da nejako osetriť? Dakujem.za odpoved..

Odpoveď: Stavba chaty spolu s bratom

Dobrý deň, dôležité je, aby ste boli na stavebnom úrade vedení ako stavebníci obaja spolu s bratom. To uvidíte priamo zo stavebného povolenia. Skontrolujte si, či ste uvedení ako stavebníci obaja. Ak áno, potom bude stavba napísaná na oboch. Ak nie, potrebujete s bratom zmluvu, na základe ktorej pristúpite do stavebného konania aj Vy ako stavebník.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):