Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Refinancovanie hypotéky počas manželstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 29. 9. 2016

Otázka: Refinancovanie hypotéky počas manželstva

Dobry den, chcem refinancovat hypoteku, ktoru som bral pred uzavretim manzelstva, bola urcena na kupu bytu, ktory je tiez len v mojom vlastnictve a banka teraz odo mna pyta notarske potvrdenie, ze som skutocne jedinym majitelom, jednak v uverovej zmluve a takisto nehnutelnosti, aby sa refinanc mohol riesit bez mojej manzelky a tym padom bez dokladovania prijmu, v opacnom pripade s dokladovanim a zapojenim manzelky... otazka znie, ake konkretne potvrdenie u notara potrebujem, ci ide o not. overenie danych dokumentov / uver.zmluva, list vlastnictva, sobasny list/alebo nejaky iny pravny dokument, lebo mi to detailne nevysvetlili a ci sa to nedotkne pripadneho dedicstva pri mojom umrti?

Odpoveď: Refinancovanie hypotéky počas manželstva

Dobrý deň, pokiaľ ide o Vašu otázku ohľadom refinancovania hypotéky, tak zákon nedefinuje žiadne doklady, ktoré by ste mali banke predložiť, aby Vám povolila refinancovanie. Banka je súkromnoprávny subjekt a môže si stanoviť akékoľvek dokumenty k tomu, aby Vám refinancovanie hypotéky počas manželstva povolila. Každá banka môže požadovať iné doklady.

 

Ak pýtajú od Vás "notárske potvrdenie", tak jediná vec, čo to môže byť bude Vaše čestné vyhlásenie o tom, že ste jediným majiteľom.

Doklady o tom, že ste jediným majiteľom a byt nepatrí do BSM sú: Kúpna zmluva (originál), sobášny list (originál). Z dátumov bude vidieť, že ste kúpili byt ešte pred sobášom a preto byt nemohol byť vo bezpodielovom spoluvlastníctve. 

 

Banka môže od Vás chcieť aj notársku zápisnicu na zúženie BSM k úveru.  Odporúčam kontaktovať banku a požiadať ich o presné znenie dokladu, ktorý potrebujú. Následne mi to môžete napísať a ja Vám poviem, čo to má byť.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14


Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):