Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Menšinový spoluvlastník a nájom bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Košice
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 18. 4. 2015

Otázka: Menšinový spoluvlastník a nájom bytu

Dobrý deň, 4 spoluvlastníci máme byt v podielovom spoluvlastníctve, každý z nás má podiel 1/4. Traja spoluvlastníci chceme ako vacsinovi spoluvlastnici byt prenajať cudzej osobe. Jeden spoluvlastník v byte býva, má tam aj trvalý pobyt. Prosím Vás, ked chceme uzavrieť traja spoluvlastníci nájomnú zmluvu s cudzou osobou na celý byt, musíme toho jedného spoluvlastníka (ktorý teraz v byte býva) vopred upozorniť na to, že chceme byt ako vacsinovi spoluvlastníci prenajať inej osobe? Musíme mu teda dať možnosť sa pred prenajatím bytu vyjadriť? (čitala som na Vašej stránke Rozsudok NSSR sp. zn. 3Cdo162/2004). Musíme mu v takom prípade dať bytovú náhradu, ak by namietal? Skušali sme sa dohodnut na odpredaji podielov, resp. odkupeni podielu, avšak bez uspechu. Dakujem

Odpoveď: Menšinový spoluvlastník a nájom bytu

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné vedieť, že vlastnícke právo (hoci aj k podielu na byte) má vyššiu silu ako nájomné právo k bytu. Ak tento menšinový spoluvlastník v byte býva, pravdepodobne nebude súhlasiť s tým, aby tam bývala nejaká tretia osoba. Vy ako väčšinoví spoluvlastníci ho môžete prehlasovať, avšak reálne sa nájomca do bytu (bez súhlasu menšinového spoluvlastníka) nedostane a spoluvlastníka z bytu nedokážete dostať preč a to ani súdnou cestou. Ak takto zabráni prenájmu bytu (celú komunikáciu je potrebné mať riadne zdokumentovanú - napríklad listy, maily) potom môžete od spoluvlastníka, ktorý užíva celý byť požadovať bežné nájomné za svoj podiel ako náhradu za užívanie nehnuteľnosti. Výška náhrady sa určuje ako bežné nájomné v danej lokalite znaleckým posudkom. 

Ak spoluvlastník neumožní užívať nehnuteľnosť, musí uhrádiť náhradu za užívanie. Ak tento stav trvá už dlhšie, môžete požadovať náhradu aj spätne. Pozor však na premlčaciu lehotu. Niektoré judikáty hovoria, že nejde o bezdôvodné obohatenie, preto je premlčacia lehota 3 roky. Stretol som sa aj s judikátmi, ktoré konštatovali, že ide v podstate o bezdôvodné obohatenie a preto je premlčacia lehota 2 roky.

Spoluvlastník nemá nárok na bytovú náhradu, ak by sa vysťahoval. To či sa vysťahuje je však otázne. Ak nechcete zotrvať v podielovom spoluvlatníctve, môžete požiadať súd o vysporiadanie spoluvlatníctva.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):