Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Vysporiadanie bytu po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 25. 2. 2016

Otázka: Vysporiadanie bytu po rozvode

Dobrý deň. Prosím vás o radu.S exmanželkou sme čerstvo rozvedení. Máme dve maloleté deti. Chcem aby sme predali náš spoločný trojizbový byt, ktorý vlastníme v bezpodielovom spoluvlastníctve, nakoľko exmanželka nemá sumu, akú požadujem za vyplatenie. Byt vlastníme štyri a pol roka. Kvôli dani zo zisku z predaja nehnuteľnosti ho chcem predať až o pol roka. Exmanželka to však chce riešiť čo najskôr. Má nového, lepšieho partnera a chce sa ma čo najskôr zbaviť. Môže ma nútiť predať byt skôr a znášať tak poplatok? A druhá otázka znie. Môže dosiahnuť, že jej byt zostane proti mojej vôli a vyplatí ma nižšou sumou ako požadujem? Deti jej boli zverené, aj keď som chcel striedavú starostlivosť.

Odpoveď: Vysporiadanie bytu po rozvode

Dobrý deň, ak to chce bývalá manželka riešiť, tak je málo pravdepodobné, že bude súhlasiť s tým, že jej byt zostane. 

Pokiaľ by manželka podala návrh na súd, tak kým by ste mali pojednávanie a vôbec by sa niečo začalo na súde riešiť, uvedený 1/2 rok by už ubehol. Takže môžete trvať na tomto 1/2 roku. Vysvetlite jej, že nebudete platiť len daň ale aj zdravotné odvody a tým pádom zaplatíte zo zisku 1/3 štátu. 

Ak by manželka byt chcela, potom by musela preukázať, že má peniaze na Vaše vyplatenie. Ak boli deti zverené manželke, má miernu výhodu (ak by nemala kde bývať, mohla by vysporiadanie naťahovať), nie však z pohľadu kvantity (to znamená, že by ste dostali menej, ako Vám patrí).

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):