Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Ďobrý deň, čo môže ovplyvniť zrušenie a vyporiadanie podielového vlastníctva, napr. domu, keď sú dvaja vlastníci, pričom v dome býva iná (ďalšia) osoba (predchádzajúci vlastník, ktorý daroval 1/2 jednému z terajších vlastníkov), ktorá tam má trvalý pobyt a predpokladám, že v zmluve má nejako upravenú možnosť bývať v tomto dome. Môže dôjsť k zrušeniu a vysporiadaniu tejto nehnuteľnosti, keď je tam táto tretia osoba? Pričom nový vlastník nechce zrušiť podielové spoluvlastníctvo ani inak sa dohodnúť.
Dobrý deň, zrušenie spoluvlastníctva k nehnuteľnosti, ak v nej býva tretia osoba nie je vylúčené.
V prípade užívania spoločnej nehnuteľnosti (v podielovom spolulvastníctve) rozhodujú o užívaní (aj tretími osobami) spoluvlastníci podľa veľkosti podielov. Ide o tzv. dispozíciu s nehnuteľnosťou. Ak sú podiely rovnaké, žiaden z účastníkov sa nemôže rozhodnúť, že umožní bývať tretej osobe v nehnuteľnosti. Ak sa tak stalo a nehnuteľnosť užíva tretia osoba ide o konanie v rozpore so zákonom. Rieši sa to tak, že sa požiada súd o rozhodnutie o tom, či táto tretia osoba bude alebo nebude bývať v nehnuteľnosti.
Toto všetko však nebráni tomu, aby došlo k zrušeniu spoluvlastníctva a vyporiadaniu. Podľa zákona platí, že nikoho nemožno nútiť zotrvať v podielovom spoluvlastníctve. Súd by na návrh spoluvlastníka podielové spoluvlastníctvo zrušil a vyporiadal. V súdnom konaní je možné požadovať, aby spoluvlastník, ktorý sa nechcel dohodnúť nahradil trovy súdneho konania (vrátane trov advokáta za zastupovanie).
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):