Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň,
ako je to so zohľadnením detí pri majetkovom vyporiadaní BSM, má súd povinnosti zohľadniť to, že deti mi boli zverené a mám aj vyšší nárok na majetok ako manžel? Užívam teraz spoločný byt, ktorý patrí nám obom. V byte žijem s 3 deťmi, manžel sa odsťahoval ešte pred rozvodom. Teraz stojíme pred majetkovým vyporiadaním BSM. Nevieme, sa dohodnúť, manžel pýta polovičku trhovej ceny bytu, ja toľko peňazí nemám, aby som ho vyplatila.
Dobrý deň,
súd má určité kritéria, ktorými sa riadi pri majetkovom vyporiadaní (vypriadaní BSM).
Tie sú upravené v ustanovení § 150 Občianskeho zákonníka.
Občiansky zákonník ukladá (§ 149 ods. 1 OZ) , aby vyporiadanie zaniknutého bezpodielového spoluvlastníctva manželov bolo vykonané podľa zásad uvedených v ustanovení § 150 OZ. Toto ustanovenie tak svojou všeobecnou formuláciou, ako aj tým, že výpočet hľadísk, ku ktorým sa má pri vyrovnaní bezpodielového spoluvlastníctva prihliadnuť, je uvedený iba ako príklad, poskytuje široké možnosti prihliadnuť podľa okolnosti konkrétneho prípadu k najrôznejším (hoci aj v tomto zákonnom ustanovení neuvedeným) skutočnostiam, ktoré môžu ovplyvniť spôsob vyporiadania. Pri výklade a použití tohto ustanovenia musia preto súdy vychádzať z okolností konkrétneho prípadu a snažiť sa o to, aby súdne rozhodnutie, ktorým sa vyporiadava bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, v rámci danom platnými zákonnými ustanoveniami upravilo majetkové vzťahy medzi nimi čo najúčelnejšie a v súlade so záujmami maloletých detí.
Občiansky zákonník vychádza pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov z toho, že podiely manželov na spoločnom majetku sú rovnaké, dáva však súdom možnosť, aby ich výšku určili aj v inom pomere. Hľadiská, z ktorých majú súdy pri určovaní veľkosti podielu vychádzať, podrobnejšie a vyčerpávajúcim spôsobom nevymedzuje. Je preto vecou úvahy súdov, aby na základe riadne zisteného skutočného stavu veci v rámci vymedzenom ustanovením § 150 OZ určili výšku týchto podielov. Táto úvaha však nie je ľubovoľná, takže je potrebné určenie výšky podielov oprieť o dostatočne zistený skutočný stav a riadne ho odôvodniť.
Pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov sa prihliada predovšetkým na potreby maloletých detí. prihliadnuť zákonník síce bližšie nestanovuje, akým spôsobom by sa malo k týmto potrebám prizerať, súdy však tomuto hľadisku správne dávajú kvalitatívny obsah. K potrebám maloletých detí prihliadajú spravidla v rámci rozhodovania o tom, ktoré veci majú pripadnúť jednému z manželov, spravidla však tomu z manželov, ktorému boli zverené maloleté deti do výchovy, nedávajú len z tohto dôvodu väčší podiel na spoločnom majetku. (R 42/1972)
Súd teda s najvyššou pravedepodobnosťou nebude zohľadňovať to, že sa staráte o tri deti z pohľadu, že máte nárok na vyšší podiel. Zohľadní sa to v tom, že ak by ste chceli nehnuteľnosť (byt), tak Vám ju súd prikáže do vlastníctva, pretože sa o deti staráte. Samozrejme rozhodne o povinnosti vyplatiť bývalého manžela.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):