Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobry den. Spolu s manzelom sme vlastnici bytu, manzel podnika uz niekolko rokov, pricom v sucasnosti sa mu nedari. Z obavy sme si zaciatkom roka dali zrusit BSM. Na byt je v sucasnosti z dovodu vzatej hypoteky uvalena tarcha. Moja otazka znie, ci je mozne nejakym sposobom previest cele vlastnictvo k bytu len na mna s tym, ze co sa tyka hypoteky tam mame v plane vziat novu hypoteku kde by som bola ja ako hlavny dlznik a manzel ako spolurucitel. Pri tej starej hypoteke je ako hlavny dlznik manzel a spolurucitelom je syn. Respektive chcem vediet, ci existuje nejaky sposob, ako by sa v pripade krachu firmy dal zachranit nas spolocny byt, aby sme neskoncili na ulici. Za odpoved dakujem.
Dobrý deň vám prajem! Naša situácia je následovná - Otec si narobil za tie roky manželstva kopu dlhov (suma presahuje 35 tisíc eur) , dom majú rozdelený na polovicu. Na dom sú zobraté 2 úvery ktoré sa vyplatia cca do roka . Čiže kým je dom vo vlastníctve banky tak nám ho nezoberú.Moja otázka znie:Dalo by spraviť niečo aby dlžoby ostali naňho (napr. orange, daňový úrad ,socialna poistovňa pod.) , a aby vyplatil Mame polovicu majetku- nehnutelnosti? Mama sa s ním chce určiťe rozviesť kedže jej bol pravidelne neverný.
Dobrý deň vám prajem! Naša situácia je následovná - Otec si narobil za tie roky manželstva kopu dlhov (suma presahuje 35 tisíc eur) , dom majú rozdelený na polovicu. Na dom sú zobraté 2 úvery ktoré sa vyplatia cca do roka . Čiže kým je dom vo vlastníctve banky tak nám ho nezoberú.Moja otázka znie:Dalo by spraviť niečo aby dlžoby ostali naňho (napr. orange, daňový úrad ,socialna poistovňa pod.) , a aby vyplatil Mame polovicu majetku- nehnutelnosti? Mama sa s ním chce určiťe rozviesť kedže jej bol pravidelne neverný.
Teraz ked som sa vydala a nedaly sme si pred manzelsku zmluvu tak vsetko je spolocne. Za odpoved vam dakujem Hlavacikova
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať otázku ohľadom stavebného sporenia. Počas manželstva sme s bývalým manželom uzavreli stavebné sporenie na dcérine meno a spoločne sme naň sporili. Má môj bývalý manžel po rozvode nárok na polovicu dcérinho stavebného sporenia ? Patrí dcérine stavebné sporenie do BSM? Za odpoveď Vám vopred veľmi pekne ďakujem.
Dobrý deň, pred uzavretím manželstva som z peňazí získaných hypotékou kúpil nehnuteľnosť, ktorú som taktiež nadobudol pred uzavretím manželstva. Počas manželstva sa hypotéka navýšila a ručila aj manželka. Z navýšenia sa dostavila časť podkrovia nad nehnuteľnosťou. Po rozvode som hypotéku prepísal na seba a exmanželka tam už nefiguruje. Po celú dobu pred, počas a po manželstve som hypo splácal len ja. Akú časť je potrebné riešiť v BSM? Hodnotu celej hypotéky, hodnotu časti hypotéky, v ktorej bola ručiteľom exmanželka alebo hodnotu podkrovia, ktoré som postavil z hypotéky? Ďakujem za odpoveď.
Poprosím Vás o radu. S priateľom sme spolu 11 rokov, a ideme kupovať rodinný dom. Polovicu z kúpnej ceny dávame z vlastných zdrojov a polovicu berieme hypotéku s tým, že ja som hlavný dlžník a on spoludlžník. Vlastné zdroje máme od svojich rodičov s tým že z mojej strany dávam o 10-tis € viac. Dohodli sme sa, že každý bude na LV v 1/2 aj keď ja dávam viac, nakoľko už splátky a rekonštrukcie budeme financovať so spoločného účtu. A moja otázka znie chceli by sme medzi sebou spísať dohodu formou, že v prípade rozchodu sa dom predá vyplatí sa z toho hypotéka a výsledná suma sa podelí dvoma s tým že jeho čiastka bude o tých 10-tis nižšia a moja o 10-tis vyššia, a ďalšie ako úspory a ostatné príslušenstvo sa podelí rovným dielom každému polovica. Bude mať takáto dohoda o vysporiadaní majetku v prípade rozchodu právnu váhu keď ju podpíšeme u notára? Alebo bude lepšie uviesť aj do kúpnej zmluvy, že kto koľko dal z vlastných zdrojov, nielen súčet vlastných zdrojov? Ďakujem.
Prajem pekný deň, prosím o radu a pomoc. So sestrou vlastníme 2 - izbový byt, 1/2 sestra a 1/2 bytu ja. Pred rokom som sa do nášho spoločného bytu nasťahovala, v byte som sama, sestra v byte nebýva, všetky náklady spojené s bývaním platím ja. Za užívanie sestrinej polovice bytu, sestre nič neplatím, ale nemám žiadny písomný súhlas, že sa vzdáva platenia za nájom jej polovice bytu, ani určenú výšku polovice nájmu. Pred rokom som s písomným súhlasom sestry, dala urobiť kompletnú rekonštrukciu bytu, na ktorú som minula všetky moje úspory. Nežiadam sestru a ani nebudem žiadať, aby mi polovicu nákladov nahradila (toto nie je písomne podložené, len ústne), ani sestra nežiada, aby som jej platila za nájom, za jej polovicu bytu (toto nie je písomne podložené, len ústne). Doklady na náklady rekonštrukcie, mám všetky odložené, spísané a zrátané. Akým spôsobom mám teda ošetriť túto skutočnosť, aby nebola poškodená ani sestra, ani ja a aby v prípade úmrtia jednej z nás, boli zohľadnené a uznané pri dedičskom konaní, tieto skutočnosti: - výška finančných nákladov, ktoré som do rekonštrukcie bytu investovala - náklady na réžiu bytu (daň z nehnuteľnosti, daň za komunálny odpad, poistenie bytu a iné výdaje (samozrejme okrem spotreby energií) - 1/2 predpokladaného nájmu, ktorý sestre neplatím Stačilo by v tomto prípade, sestrino písomné uznanie mojich finančných nákladov za rekonštrukciu a terajšiu réžiu bytu, ale zároveň aj to, že sestre neplatím polovicu nájmu, s overením podpisu u notára, alebo na matrike? A akú formu by mala mať táto písomnosť, patrí to do rúk právnika, alebo stačí, keď si uznanie napíšeme len my dve spolu? Ďalej prosím o radu, ako mám právne ošetriť, ak sa niečo sestre stane a ja nemám na vyplatenie bytu sestriným dedičom, aby som napriek tomu, mohla v byte dožiť starobu? Vzťah so sestrou máme veľmi dobrý, ale neviem, ako zareaguje ostatná sestrina rodina, aby som neostala na ulici. Dá sa vybaviť doživotné užívanie bytu, zapísané v príslušnom katastry? Sestra by súhlasila. Nerada by som doživala svoju starobu v strachu o zajtrajšok. V týchto právnych veciach sa nevyznám, preto Vás prosím o radu, informácie a usmernenie. Ďakujem za odpoveď, veľmi si to vážim. Viera
Dobry den, prosim o radu pri nestandardnom vysporiadani BSM. Manzelstvo bolo uzatvorene v zahranici, kde mal jeden z manzelov vlastnu nehnutelnost a druhy sa do nej pristahoval. Pri odchode zo zahranicia sa nehnutelnost predala. Nasledne bola kupena na SK nova nehnutelnost, pri ktorej je kupna zmluva aj list vlastnictva na oboch manzelov, v LV sa uvadzaju obaja s podielom 1/1. Otazka je, ci ma alebo nema druhy z manzelov po rozvode narok na cast tohto domu ?
Môže ma pripraviť o byt byvala žena s ktorou som rozvedený 10 rokov? Nemali sme vysporiadanie, a platí si ho ako i daň z nehnuteľnosti... Dakujem pekne za radu
Vaša správa bola úspešne odoslaná!
JUDr. Milan Ficek, advokát.