Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň, je možné nadobudnutie veci viacerými vlastníkmi, tak že každý vlastní celú vec? Podľa mňa to nie je možné. Na katastri je jedna nehnuteľnosť a existujú k nej dva listy vlastníctva. Je možné, aby boli dva listy vlastníctva k jednej nehnuteľnosti (pozemku)?
My sme nadobudli nehnuteľnosť po svojom dedovi, ktorý mal nehnuteľnosť napísanú v pozemkovo-knižnej vložke. Nadobudli sme ju dedením.
Prosím o vysvetlenie.
Dobrý deň, stáva sa, že sú dva listy vlastníctva k jednej nehnuteľnosti (pozemku), nie je to však právne v poriadku. Opakovane sa s takými situáciami stretávame pri svojej činnosti.
Je vylúčené, aby vlastnícke právo k celej veci malo viac osôb, ktoré nie sú jej spoluvlastníkmi. Nemožno totiž (mimo právny režim spoluvlastníctva) nadobudnúť vlastnícke právo k už existujúcej veci, bez toho, aby súčasne nezaniklo vlastnícke právo jej doterajšiemu vlastníkovi, a naopak, vlastníkovi veci, ktorý naďalej existuje, nemôže zaniknúť vlastníctva k nej, bez toho, aby ho súčasne nenadobudla iná osoba. Z tohto dôvodu nemôžu popri seba ako „rovnocenné právne tituly“ obstáť tituly svedčiace o vlastníctve rôznych osôb k tým istým nehnuteľnostiam, bez toho, aby išlo o spoluvlastníkov. Je na súde, aby v prípade takejto existencie viacerých titulov posúdil, ktorý z nich vo vzájomnej konkurencii lepšie obstojí a je na rozdiel od druhého právne účinný. V týchto prípadoch, rovnako ako v tomto prípade, sa súd nezaobíde bez posudzovania oboch titulov z hľadiska ich časovej postupnosti, ich právnych účinkov, záväznosti, prípadne vykonateľnosti.
(Rozsudok NS ČR sp. zn. 22 Cdo 382/2002)
Takže sa budete musieť obrátiť na súd, ktorý vyrieši rozhodnutím uvedený problém.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):