Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zdedený dom počas manželstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Trenčín
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 18. 4. 2015

Otázka: Zdedený dom počas manželstva

Dobry deň. Prosím Vás o radu. Počas manželstva som zdedila dom, ktorý mám v osobnom vlastníctve, ale v tom čase som si vzala pôžičku na vyplatenie súrodencov a manžel bol ako ručitel . Počas manželstva mi velmi neprispieval, neskôr som si zarobila peniaze a investovala som do rekonštrukcie domu a výstavby podkrovia . Doklady a svedkov mám, že mi neprispieval a ani na inkaso viac krat bol nezamestnany. V r.2010 sme sa rozviedli ale nakolko sa s ním nedalo dohodnut a nechcel sa vystahovat, sme nevysporiadali BSM , vlastne býva so mnou naďalej nakolko mam 2 byty v dome. Čo mám urobit ? Patrí mu nejaká čiastka z domu ? Je tam premlčacia doba, môžem ho vyhodiť často užíva alkohol a mám strach lebo myslím, že išel za ručitela synovi a ten bude mat problémy s exekutorom kvôli hypotéke na dom. Ďakujem za odpoved.

Odpoveď: Zdedený dom počas manželstva

Dobrý deň, pokiaľ ide o zdedený dom počas manželstva, vysvetlím Vám to, ako by to riešil súd, keby ste sa nedohodli. Súd vždy postupuje podľa občianskeho zákonníka pri vysporiadaní bývalých manželov po rozvode. Vo svojej otázke uvádzate dva rôzne titulu nadobudnutia (hoci predpokladám, že nevedomky). Prvý titul je dedenie a druhý titul vyplýva z Vašej vety o vyplácaní Vašich súrodencvov. 

Vec nadobudnutá dedením nepatrí do BSM ale je potrebné si uvedomiť, že ak sa na dedičskom konaní dohodnete, že nadobudnete aj časti patriace súrodencom, nehnuteľnosť (podiely) ste nanadobudli čisto iba dedením ale vysporiadaním podielového spoluvlastníctva (de facto kúpou podielov od svojich súrodencov). To znamená, že čast nehnuteľnosti ste zdedili  a časť nadobudli kúpou (teda ide o dva tituly). Nehnuteľnosť nadobudnutá kúpou počas manželstva za prostriedky, ktoré ste si požičali počas manželstva, bude patriť do BSM. Uvediem príklad: boli ste traja súrodenci, ktorí dedili. Vy ste titulom dedenia dostali 1/3 a titulom vysporiadania podielového spoluvlastníctva 2/3. Na vyplatenie súrodencov ste si požičali peniaze v banke, manžel Vám ručil (alebo bol spoludlžník). V tom prípade tieto 2/3 budú patriť do BSM a to aj napriek tomu, že by ste na katastri boli uvedená len Vy sama. Manžel by sa však svojho práva musel domáhať na súde.

BSM ste si mohli vysporiadať do 3 rokov od rozvodu manželstva, keďže uplynulo už 5 rokov, uplatnila sa právna domnienka, že nehnuteľnosť (podiely), prešli do podielového spoluvlastníctva a tým pádom už nie je možné vysporiadať BSM ale je potrebné zrušovať a vysporiadať podielové spoluvlastníctvo. Premlčanie pri vlastníckom práve neplynie, preto právo Vášho bývalého manžela sa nepremlčí.

Pokiaľ ide o investície, o ktorých ste hovorili, tak ak tieto investície boli počas manželstva a boli z peňazí, ktoré ste zarobili počas manželstva, tak sa má za to, že aj manžel investoval do nehnuteľnosti (pretože Váš príjem bol aj jeho príjmom - patril do BSM).

Navyše tieto investície boli čiastočne do Vášho podielu a čiastočne do podielu, ktorý patrí do podielového spoluvlastníctva s manželom, takže to sa bude tiež zhodnocovať. Investície do Vášho podielu z majetku patriaceho do BSM, už nebude možné vysporiadať, nakoľko uplynula lehota 3 rokov (takže ste ušetrili peniaze, ktoré mu nebudete musieť uhradiť).

Manžel má právo v dome bývať ale možno o ňom ani nevie. Vyhodiť ho nemôžete, prípadne to môžete skúsiť, ak sa bude brániť žalobou, na súde, potom sa pripravte na postup súdu, tak ako je uvedené vyššie. Na to, aby získal nejaké peniaze z domu, musel by podať návrh na súd, najskôr žiadať určiť (prípadne aj predbežnou otázkou), že podiel na nehnuteľnosti patrí do podielového spoluvlastníctva a potom žiadať zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14





Podotázka: Zdedený dom počas manželstva (Bezpodielové spoluvlastníctvo)

Dobry den ja by som sa chcela informovať velmi dôležitou ale zato strucnou otázkou.Manzel pocas trvania nášho manželstva zdedil dom po rodičoch. Na liste vlastnictva konfiguruje len jeho meno. Ja sa chcem opýtať mam narok na ten dom aj ja ? Ked to zdedil pocas trvania nášho manželstva. Ďakujem velmi pekne

Odpoveď: Zdedený dom počas manželstva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 9. 3. 2016)

Dobrý deň, na zdedený dom nemáte nárok.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.



Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):