Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Prerobenie domu počas manželstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Banská Bystrica
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 25. 4. 2015

Otázka: Prerobenie domu počas manželstva

Dobrý den, velmi vas prosim o radu. S byvalym manželom sme spolu žili dvanasť rokov. Moj byvaly manžel dostal od svojej matky letnu kuchynu, kde bola jedna izba, WC a komora. Spolu s manželom sme si začali pristavovať k tomu dalšie dve izby, pretože to už bolo velmi stare. Všetko sme nanovo opravovali. Vzali sme si na to požičku a tiež ja som dostala od svojich rodičov 50 000 slovenskych korun, ktore sa tiež investovali do domu. Plany na dom som platila sama ostatne sa hradilo spoločne. Par mesiacov pred rozvodom, o ktorom som netušila, že moj byvalý manžel uvažuje. Potom sme kupili auto za vyše 1500€. Podotykam, že nebolo ešte poriadne vybavene stavebne povolenie, ale starosta obce o všetkom vedel. Ked sa dom dostaval už bolo len treba skolaudovať. Moj byvaly manžel ma z domu, pokial som bola v praci, vyhodil a viac ma do domu nevpustil. Mohla som si isť zobrať len svoje osobne veci a z ničim, čo sme spolu nadobudli sa nechce rozdeliť. Cele tie roky som tam nemala ani trvalý pobyt. Mala som len prechodny. Nemam sa ani čim preukazať, pretože všetky faktury, šeky, plany na dom si odkladal on a pred rozvodom to všetko z domu zlikvidoval. Zrejme k svojej matke, aby som sa k tomu nedostala. Dom nebol v tom čase zapisany ani na katastri. Prosim Vas mam nejaky narok na vyplatenie? V planoch domu som bola zapisana aj ja ako manželka. Mam nejaky narok na vysporiadanie BSM? Postavili sme mu dom a potom nas surovo vyhodil. Prosim Vas o radu, vopred Vam dakujem.

Odpoveď: Prerobenie domu počas manželstva

Dobrý deň, pokiaľ ste prerobili dom počas manželstva, máte nárok na vyplatenie z domu. To, či dom patrí do BSM alebo nie závisí od toho, aká veľká bola rekonštrukcia domu. Obyčajne však v takýchto prípadoch ide o zhodnotenie domu jedného z manželov a nehnuteľnosť nepatrí do BSM. To však nemusí byť Váš prípad. 

Toto je podstatná otázka, ktorú treba riešiť ako prvú. Ak by to bol horší prípad, t.j. že nehnuteľnosť nepatrí do BSM, potom máte právo na vyplatenie z investícií do domu. Manžel pravdepodobne nebude chcieť sa s Vami dohodnúť na vysporiadaní a preto bude potrebné vec riešiť súdnou cestou. Súd musí ustanoviť znalca, ktorý ohodnotí vložené investície. Ak tieto investície boli z peňazí patriacich do BSM, potom Vám prizná 1/2 z týchto investícií.

Napíšte nám, aká je výška investícií, ktoré ste vložili do tejto nehnuteľnosti a či už je nehnuteľnosť teraz vedená na liste vlastníctva. 

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

Podotázka: Prerobenie domu počas manželstva (Bezpodielové spoluvlastníctvo)

Dobrý večer,chcem sa opýtať či mám pravo na vyplatenie BSM domu, ktorý dostal muž darom , ešte pred svadbou. Dom bol malý mal len dve izby. Počas manželstva ktoré trvalo 14 rokov sme si svojpomocne pristavili ešte 3 izby, garáž a podkrovie, ale pristavba nemá stavebné povolenie. Dom sa zvacsil trojnasobne. Prednedávnom ma z neho vyhodil, že je to jeho dom a že nemám na neho žadne právo. Momentálne sme v rozvodovom konaní. V dome sme bývali 8 rokov. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Prerobenie domu počas manželstva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11. 10. 2016)

Dobry den, v danom pripade budete mat narok na to, aby sa vlozena suma zo spolocneho majetku do jeho domu vratila spat do BSM a bola vysporiadana. Takze bude potrebne urcit hodnotu investicii do jeho domu.

Tiez by bolo vhodne posudit, ci nevznikla nahodou Vasou prerabkou domu nova vec.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):