Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Rekonštrukcia domu počas manželstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 25. 2. 2016

Otázka: Rekonštrukcia domu počas manželstva

Dobry den prajem... Momentalne som s manzelom v rozvodovom konani...Od svojej starej mamy som dostala darom dom na Strednom Slovensku este pred nadobudnutim manzelstva..Ten sme s manzelom zacali minuly rok rekonstruovat..Dom patril vylucne do mojho vlastnictva kedze bol nadobudnuty pred manzesltvom a este ziskany darom..Zacali sme ho teda s manzelom rekonstruovat...Z povodneho domu zostali iba mury, na rekonstrukciu sli manzelove financne prostriedky vo vyske 14 000 eur...Na dom sme si dalej brali uver vo vyske 50 000 eur z manzelovho stavebneho sporenia a uver platim ja..Dom este nie je dokonceny a momentalna hodnota domu je asi 60 000 eur..Chcem sa opytat ako sa vysporiadava v BSM tento majetok? Je vlastne predmetom BSM, kedze povodny dom patril mne a manzel mi dal vlastne iba 14 000 eur? Dakujem za odpoved..

Odpoveď: Rekonštrukcia domu počas manželstva

Dobrý deň, pokiaľ ide o rekonštrukciu domu počas manželstva, tak vo Vašom prípade je dôležité to, či pôvodný dom bol v takom stave bol dom zbúraný. Ak bol zbúraný tak, že nebolo zrejmé prvé poschodie domu, potom by manžel mal nárok na vysporiadanie tohto domu. Ak by však bolo zrejmé prvé poschodie, potom by na vysporiadanie domu nemal nárok, mohol by však požadovať nahradiť to, čo sa vynaložilo na rekonštrukciu domu.

Vo Vašom prípade je teda potrebné zodpovedať to, či šlo o takú rekonštrukciu, na základe ktorej vznikla nová stavba alebo nie. 

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14


Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):