Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň, som majiteľom nehnuteľnosti, ktorú som nadobudol pred svadbou. Túto však plánujem predať a za získané financie kúpiť drahšiu nehnuteľnosť spolu s manželkou na hypotéku. Ako prosím najlepším spôsobom ošetriť, aby sa v prípade rozvodu tieto financie za moju nehnuteľnosť nestali predmetom (majetkového?) vyrovnania, resp. ako by som si mohol nejakým spôsobom v budúcnosti na ne nárokovať. Veľmi pekne ďakujem za radu.
Dobrý deň, pokiaľ ide o vlastníctvo nehnuteľnosti pred svadbou, tak platí, že na financie investované do novej nehnuteľnosti, ktorú nadobudnete počas manželstva, sa pri vyporiadaní BSM po rozvode prihliada. TO znamená, že ak nehnuteľnosť (ktorá je vo Vašo vlastníctve - nadobudnutá pred manželstvom) predáte, a tieto peniaze použijete na nadobudnutie veci počas manželstva, tak sumu, ktorú ste investovali do spoločného majetku môžete požadovať späť po zániku BSM (napríklad rozvodom) (podľa § 150). Nemusíte pritom spisovať žiadnu osobitnú zmluvu. Pozor však na to, že ak by ste napríklad investovali 90 % z predaja svojho domu a 10 % zo spoločných peňazí a k rozvodu dôjde napríklad o 10 rokov, kedy už hodnota novej nehnuteľnosti bude o 50 % vyššia, tak nebudete mať nárok na vrátenie 90 % z novej hodnoty ale zo starej hodnoty nehnuteľnosti (nadobúdacej). Vráti sa Vám iba suma, ktorú ste investovali. Je to nevýhoda v prípade, ak dôjde k inflácii. Zoberte si 90-té roky, vtedy 100.000 SK malo úplne inú hodnotu ak dnes ekvivalent v eurách (t.j. 3319,- €). To isté sa môže stať o 10 rokov. Kedysi sa v Bratislave dal kúpiť byt za 100.000 SK, dnes už to nejde.
Uvedený problém môžete vyriešiť tak, že nadobudnete novú nehnuteľnosť s manželkou do podielového spoluvlastníctva (ak investujete okrem Vašich aj spoločné (alebo len jej) peniaze do kúpy novej nehnuteľnosti. V tomto prípade je potrebné spísať notársku zápisnicu o zúžení BSM k novej nehnuteľnosti. Ak chcete vedieť presný postup, môžeme si dohodnúť stretnutie a vysvetlím Vám to podrobne.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Som vlastníckou bytu 14 rokov a vydala som sa pred 3 rokmi druhýkrát. V prípade, ak budeme bývať v mojom byte spolu, zatiaľ to tak nie je, ako to bude s dedičstvom? Mám dvoch dospelých synov... Ma nárok na byt môj manžel poprípade jeho deti z prvého manželstva? chcela by som mat v tom jasno a dát veci na správnu mieru tak, aby moji synovia raz dostali po mne co im patrí. Vdaka
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 4. 10. 2016)
Dobrý deň, Váš byt v prípade Vašej smrti budú dediť Vaše deti a Váš manžel, každý rovným dielom. Ak chcete, aby byt zdedili iba deti, stačí urobiť závet u ktoréhokoľvek notára, v ktorom odkážete byt iba deťom. Manžel pritom o tom ani nemusí vedieť.
PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.
Dobry den, chcela by som sa opytat na par otazok. Som majitelkou nehnutelnosti spolu s pozemkami a planujeme svadbu. Mame spolu jedno dieta a druhe je na ceste. Chcem sa opytat, ako to vlastne je po svadbe ked ja som nehnutelnost nadobudla este za slobodna. Ma moj buduci manzel narok pri pripadnom rozvode na moj majetok? Treba napisat nejake papiere aby som bola ochranena? A v pripade mojho umrtia by som chcela aby vsetky moje majetky pripadli mojim detom a nie buducemu manzelovi.Co mam urobit , prosim poradte. dakujem Vam
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 4. 10. 2016)
Dobrý deň, ak by ste sa rozviedli, tak majetok, ktorý ste mali za slobodna patrí iba Vám, a manžel nebude mať nárok na tento majetok a nebudete ho musieť ani vyplácať. Ak by ste však počas manželstva do tejto nehnuteľnosti investovali, bude mať nárok vysporiadať tieto investície. Ak chcete, aby majetok pripadol v prípade Vášho úmrtia iba deťom, spíšte u notára závet, manžel o tomto závete nemusí vedieť. Po Vašej smrti by potom tento majetok nezdedil.
PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.
Výlučnou vlastníčkou bytu som ja...byt som nadobudla 13 rokov pred uzavretím manželstva.., aj tak v prípade mojej smrti bude dediť aj druhý manžel? Nie len moje deti? tie nemáme spolu, sú z môjho prvého manželstva. Predmetný byt mi darovala moja mama, ktorá už zomrela a mám riadnu darovaciu zmluvu. Ďakujem...
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 8. 10. 2016)
Dobry den, ak v case svojej smrti budete vlastnit predmetny byt a budete zosobasena, tak byt bude dedit aj druhy manzel. Ak chcete tomu zabranit, musite spisat zavet a byt takto v zaveti odkazat detom.
PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.
Dobry den, prosim o informaciu. Bola som vlastnickou bytu, ktory som predala a vsetky financne prostriedky investovala do stavby rodinneho domu mojho manzela. Manzel je vylucnym vlastnikom rodinneho domu, nadobudol ho pred uzatvorenim nasho manzelstva. Mame dve deti, prosim, ake mam prava dedenia v pripade manzelovej smrti? Stavam sa aj ja zaroven dedickou spolu s detmi? Dakujem.
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 23. 10. 2016)
Dobry den, pokial budete v case smrti manzelmi, budete dedit spolu s detmi, kazdy rovnym dielom.
Ak sa teraz viete este s manzelom dohodnut, tak si zabezpecte to, ze ste investovali do jeho domu.
Ak sa uz neviete dohodnut, potom by bolo vhodne sa pozriet na to, ci Vas narok na vydanie sumy, ktoru ste investovali do jeho domu je premlcany. Pretoze neviete ci v case smrti manzela budete stale este manzelmi.
Dolezite je vediet, ze pocas manzelstva premlcanie neplynie.
PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.
Dobrý deň rozvádzam sa a rád by som vedel ako sa náš majetok rozdelí. Sme spolu už 20 rokov a nadobudli sme spolu istý majetok. Ja som si postavil na pozemku dielňu ešte pred manželstvom. Ten pozemok bol v mojom vlastníctve ešte pred svadbou. s manželkou sme postavili spoločne dom. chcel by som vedieť ako to bude pri rozvode lebo manželka si nárokuje aj na podiel z pozemku a dielne.
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 5. 11. 2016)
Dobry den, manzelka nebude mat narok na pozemok a dielnu, pretoze neboli nadobudnute pocas manzelstva.
PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):