Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň,
ako je to s rodzelením pozemku pri majetkovom vyporiadaní, potrebujeme k tomu geometrický plán? alebo je možné rozdelenie pozemku aj bez geometrického plánu? S dvomi spoluvlastníkmi som sa už dohodol, že kto bude užívať ktorú časť pozemku.
Dobrý deň,
pokiaľ chcete rozdeliť pozemok a chcete, aby toto rozdelenie zapísal aj kataster, je potrebné rozdelenie pozemku geometrickým plánom. Bez geometrického plánu takéto rozdelenie nebude možné zapísať do katastra nehnuteľností. Pozemok musí byť deliteľný aj v zmysle zákona (rozlišuje sa, či je pozemok v obci alebo mimo obce).
Ak by ste chceli užívať pozemok a nechcete to zapísať do katastra, nie je samozrejme geometrický plán potrebný. Do budúcnosti Vám to však môže spôsobiť nemalé problém. Ak pozemok je možné deliť, potom to urobte týmto geometrickým plánom.
Z judikatúry (Z IV, str. 487)
Zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva rozdelením nehnuteľnosti nie je možné bez geometrického plánu, na ktorom je vyznačené rozdelenie predtým spoločnej parcely, výmera a čísla nových parciel.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Dobry den, clanok o rozdeleni ma zaujal, avsak je tu maly hacik. Pozemok mam mimo zastavaneho uzemia obce, ale je to v radovej zastavbe kde je urceny ako stavebny pozemok. Nechapem, ale stavia sa tam. Pozemok ma 431 m2 a z toho ja mam 186 m2, dalsi vlastnik 196m2, treti 9m2, a posledny 40m2. Je mozne rozdelit parcelu ak s rozdelenim nesuhlasi vlastnik 40m2 ? Ak ano ako ? Mam moznost prikupit 9m2 a 196 m2. Tak ak by bolo treba prikupim tie dve ale vlastnik 40m2 nesuhlasi s rozdelenim a a ni predat nechce. Dakujem za radu.
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 9. 3. 2016)
Dobrý deň,
podľa zákona č. 180/1995 Z.z. platí, že ak tento zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva alebo rozhodnutia o dedičstve vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 pozemok menší ako 2 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok.
Ide o tzv. zákaz drobenia pozemkov. Toto drobenie neplatí, ak:
a) sa pozemok uvedený v § 21 ods. 1 rozdeľuje na účely výstavby alebo na iné účely, na ktoré by ho bolo možné vyvlastniť, alebo sa pozemok rozdeľuje podľa projektu pozemkových úprav,
b) ide o bezplatný prevod alebo prechod pozemkov podľa osobitného predpisu,
c) sa odčleňuje časť pozemku od pozemku, ktorý je uvedený v § 1 ods. 1, a táto časť sa pričleňuje k susednému pozemku, pričom sa nevytvára samostatný nový pozemok,
d) ide o pozemok, na ktorom sa majú zriadiť záhrady v území určenom územným plánom obce na záhradkárske a rekreačné účely.
Ak vlastník, ktorý vlastní 40 m2 nesúhlasí so zrušením spoluvlastníctva a s vysporiadaním, podajte návrh na súd a žiadajte, aby o vysporiadaní rozhodol súd.
PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):