Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobry den, prosim o vyjadrenie sa k mojmu problemu, prip. nasmerovanie, kde sa obratit o pomoc. Moj priatel ma dve hypoteky v banke na svoje meno, pricom nieje majitelom ani jednej nehnutelnosti, na ktore sa tie hypoteky vztahuju. Jeden byt kupil spolu so svojou manzelkou (v oktobri 2005), s ktorou sa medzicasom rozviedol (2011) a nieje uvedeny ani v katastri ako spolumajitel, hoci spolocny byt uzival so svojou manzelkou a je nan uvalena exekucia kvoli podlznostiam v socialnej poistovni v sume cca 20 000 eur z jej podnikania, splatky hypotekarneho uveru sa hradia v plnej sume v riadnom splatnom termine. Druhy byt kupovali ex-svokrovci pre svojho syna a hypoteku vzal na seba priatel (december 2008), ktoreho sa to tyka s tym, ze splatky budu hradit svokrovci, islo len o ustnu dohodu. Kedze sa tak nedialo a on to odmietol platit, byt sa dostal do drazby, no za polovicnu cenu...banke tymto dlzi 23 000eur, ktora to od neho momentalne vymaha. Byvali svokrovci nie su ochotni splacat ani tuto podlznost. Existuje darovacia zmluva spisana u notara, ktorou priatel daruje tuto nehnutelnost synovi byvalych svokrovcov s tym, ze splatky hypotekarneho uveru tykajucej sa nehnutelnosti bude hradit on. Kedze nemoze dojst k predaju spolocneho bytu kvoli exekucii, nemoze sa vykonat aj majetko-pravne vysporiadanie oboch byvalych manzelov. Existuje nejake riesenie pre mojho priatela, ktory sa do tejto situacie dostal nechtiac a slepou doverou? Je riadne zamestnany, ma trvaly pracovny pomer a s bankou komunikuje, poziadal o splatkovy kalendar, ale nechce platit za byt, ktory mu nepatri. Existuje moznost ako preniest hypoteku na byvalych svokrovcov, resp. ich syna? Ma darovacia zmluva pravnu hodnotu v tomto pripade? Dakujem velmi pekne za odpoved.
Dobrý deň,
prevod úveru na tretiu osobu bez ich súhlasu nebude vo vašom prípade možné. Váš priateľ sa dostal do veľmi zlej pozície. Darovanie nehnuteľnosti tretej osobe bolo jeho slobodné rozhodnutie. V prípade daru je možné žiadať vrátenie daru, ak sa obdarovaný k nemu alebo jeho blízkym osobám správa v hrubom rozpore s dobrými mravmi.
Práve napadnutím darovacej zmluvy by sa mu mohlo podariť prinútiť previesť úver na tretiu osobu. Darovacia zmluva je platná, pokiaľ sa nepreukáže opak na súde.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):