Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Kúpa bytu počas manželstva z predaja bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Košice
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 29. 4. 2014

Otázka: Kúpa bytu počas manželstva z predaja bytu

Dobrý deň, som práve v rozvodovom konaní s manželom. Chcem vedieť, ak máme bezpodielové vlastníctvo bytu, aký mám nárok na byt? Manžel predal svoj malý byt na ktorý mu prispeli jeho rodičia, ale nemal žiaden doklad o ich dare a potom po svadbe kúpil tento terajší byt- ten máme obaja v bezpodielovom vlastníctve. Takisto pred rokom dostal manžel peniaze na náš spoločný účet na zakúpenie auta a garáže, ten zapísal na katastri na svoje meno. Prosím, ak môžete vysvetlite mi, ako to všetko môže mať vplyv na naše majetkové vyrovnanie po rozvode. Vopred ďakujem. 

Odpoveď: Kúpa bytu počas manželstva z predaja bytu

Dobrý deň,

pokiaľ ide o kúpu bytu počas manželstva, pričom ako spoluvlastníci (bezpodieloví) ste boli zapísaní obaja na list vlastníctva, potom tento byt bude patriť do BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov) a bude sa vyporiadavať po rozvode.

Vo svojej otázke píšete, že kúpa bytu počas manželstva bola z predaja bytu (z finančných prostriedkov z predaja bytu), ktorý patril manželovi. V tomto prípade nie je potrebné preukazovať, ako nadobudol tento byt, ktorý neskôr predal. Z otázky vyplýva, že tento byt vlastnil ešte pred manželstvom, to znamená, že byt nebude patriť do BSM. Manžel má právo požadovať započítať pri vyporiadaní BSM sumu peňazí, ktorú investoval do spoločného bytu (na jeho zakúpenie) a to v zmysle § 150 Občianskeho zákonníka.

Pri vyporiadaní bytu, ktorý patrí do BSM sa bude prihliadať na trhovú cenu v čase vyporiadania (t.j. teraz). Uvediem príklad, ako sa to počíta:

ak má teraz spoločný byt hodnotu napríklad 80-tisíc eur, ale na začiatku ste ho kupovali za sumu napríklad 60-tisíc eur (pričom peniaze boli z predaja manželovho bytu), potom na týchto 60-tisíc má manžel nárok. Ak by súd rozhodol, že byt pripadne jemu, potom rozhodne, že Vás musí vyplatiť sumou 10-tisíc eur (t.j. 80tisíc mínus 60 tísíc delené 2). 

 

Pokiaľ ide o zakúpenie garáže a auta, ak tieto boli zapísané iba na jeho meno, pričom ani len časť peňazí nebola použitá zo spoločných peňazí (kam patrí aj príjem z pracovného pomeru počas manželstva len jedného z manželov, alebo nasporené peniaze len jedného z manželov počas manželstva), tak potom tieto veci nemusia patriť do BSM. Súd by však mal ale ešte skúmať, aký bol úmysel pri kupovaní týchto vecí, t.j. či ste ich chceli kúpiť spoločne alebo len manžel. Ak by bol úmysel kúpiť ich spoločne, potom by tieto veci patrili do BSM. Existuje niekoľko judikátov, ktoré nájdete aj na tejto stránke o tom, že vec nadobudnutá počas manželstva len jedným z manželov a výlučne len z peňazí mimo BSM, potom táto vec nepatrí do BSM.

V prípade ďalších otázok nám napíšte. Ak viete presné sumy, za ktoré sa nehnuteľnosť kúpila a akú ma dnes asi hodnotu, pomôžeme Vám pomerne presne vypočítať, koľko môžete žiadať a ako by ste mali postupovať.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):