Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Kúpa garáže počas manželstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 27. 1. 2015

Otázka: Kúpa garáže počas manželstva

Dobry den, som vydata a s manzelom mame BSM. Spolu s mojim bratom vlastnime garaz (kazdy vlastni 1/2). Garaz kupili moji rodicia uz pocas trvania mojho manzelstva a jednoducho 1/2 napisali na mna, druhu 1/2 napisali na brata. Prva otazka je, ci ma narok moj manzel na tento moj podiel z garaze? V sucasnosti brat chce venovat svoju 1/2 garaze mne. Druha otazka je, aka forma je vhodnejsia na prevod: kupnopredajna zmluva alebo darovacia zmluva? Dakujem.

Odpoveď: Kúpa garáže počas manželstva

Dobrý deň,

pokiaľ ide o kúpu garáže počas manželstva, tak platí ako aj pri iných nehnuteľnostiach, že všeko čo bolo za trvania manželstva z prostriedkov patriciach do BSM kúpené počas manželstva, patrí do BSM. Judikatúra však pozná aj výnimku, ktorou je kúpa veci z darovaných prostriedkov, teda nie z majetku patriaceho do BSM (peňazí patriacich do BSM). Ak Vám teda rodičia darovali peniaze, ktoré boli (bez doloženia iných peňazí) použité na kúpu garáže, potom táto garáž nepatrí do BSM. Dôkazné bremeno však leží na Vás. 

 

Nemenej dôležitou podmienkou je, aby na kúpnej zmluve (resp. liste vlastníctva) nebol uvedený manžel.

 

Pokiaľ ide vysporiadanie spoluvlastníctva s Vašim bratom, urobte to radšej bezodplatnou zmluvou o zrušen a vysporiadaní spoluvlastníctva. Nepôjde teda o klasickú darovaciu zmluvu ale o zmluvu o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva bezodplatnou formou. V prípade problémov nebudete musieť komplikovane dokazovať pôvod prostriedkov na nadobudnutie podielu od brata, nakoľko vec získaná darovaním (bezoplatne) nespadá do BSM.

 

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):