Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Judikáty BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo,
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 8. 5. 2014

Otázka: Judikáty BSM

Judikáty BSM.

Odpoveď: Judikáty BSM

R 42/1972

Predmet bezpodielového spoluvlastníctva manželov je vymedzený v ustanovení § 143 OZ.

Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patrí až vyplatená a prevzatá mzda, nie nárok na mzdu. Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patrí celá vyplatená mzda, nie snáď len tá časť, ktorá zostala po uspokojení osobných potrieb toho manžela, o ktorého mzdový nárok ide.

Do príjmov z práce je nutné zahrnúť tiež odmeny za vynálezy a autorské diela, odmeny za dobré pracovné výsledky, vyplatené prémie a odmeny za zlepšovacie návrhy . Pokiaľ ide o príjmy z autorského práva, patria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov len tie sumy, ktoré boli za trvania manželstva už vyplatené. Prípadnú tvrdosť, ku ktorej by mohlo pri vyporiadaní dôjsť v neprospech manžela, ktorého zásluhou bol týmto spôsobom spoločný majetok manželov rozmnožený, riešia súdy správne postupom podľa ustanovení § 150, veta tretia, OZ.

Sumy vyplatené z dôvodu odstupného jednému z manželov, prípadne veci za ne obstarané, takisto patria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patria tiež výhry zo stávok v Športke a Sazke, veci získané výhrou vo vecnej lotérii alebo inej žrebovacej akcii a pod.

Tiež výnosy, úžitky a prírastky vecí patria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, či už vec sama je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov alebo vo vlastníctve jedného z manželov .

Pri výhre žrebu je rozhodujúci okamih výhry, nie zakúpenie žrebu.

Aj pri poistných zmluvách týkajúcich sa poistenia osôb je nutné vychádzať zo zásad použitých pri iných zmluvách a plneniach, a teda že do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patrí aj plnenie z poistnej zmluvy, ak bolo realizované za trvania manželstva v prospech ktoréhokoľvek z manželov. Poistka sama však môže predstavovať určitú hodnotu, pretože pri poistení osôb je poisťovňa povinná v niektorých prípadoch pri zániku poistenia vyplatiť odbytné. Je potrebné skúmať, aký je stav poistky v čase zániku manželstva, či a aké nároky z poistiek vyplývajú, popr. aké odbytné by bolo k tomuto dňu poisťovňou vyplatené, a na tieto nároky potom pri vyporiadaní prihliadnuť ako na iné pohľadávky.

Pokiaľ ide o jednotlivé platby poistného platené za trvania manželstva zo spoločného majetku na osobné poistenie jedného z manželov, nemožno posudzovať tieto platby pri vyporiadaní ako náklady vynaložené na osobný majetok manžela. Peniaze boli totiž za trvania manželstva spotrebované so súhlasom oboch manželov a k takto získanej hodnote bude treba prihliadať podľa vyššie uvedených zásad pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Veci do bezpodielového spoluvlastníctva manželov možno nadobúdať kúpnou alebo inou zmluvou , na základe rozhodnutia štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom (§ 132 OZ), pokiaľ však nejde o veci osobnej potreby alebo slúžiace na výkon povolania len jedného z manželov. Zo znenia ustanovenia § 143 OZ, ktorý používa termín „všetko, čo nadobudol niektorý...“ totiž vyplýva , že nie je rozhodujúci právny dôvod tohto nadobudnutia s výnimkou dedenia a darovania. Platí to aj pokiaľ ide o nadobudnutie peňazí. Ak nejde o dedičstvo alebo dar , nie je teda rozhodujúce, či peniaze na zakúpenie veci boli zadovážené napr. pôžičkou uzavretou len jedným z manželov.

Pri rodinných domoch, chatách, garážach a iných nehnuteľnostiach si súdy musia najprv ujasniť, kedy ide o vec samu a kedy len o súčasť alebo príslušenstvo veci a až potom riešiť otázku vlastníctva veci, teda či táto vec patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, alebo nie, a či prípadne nejde len o pohľadávku voči inej osobe.

 

Ak manželia nadobudli rodinný dom, chatu, garáž, popr. inú nehnuteľnosť, ktorá môže byť predmetom osobného vlastníctva, za trvania manželstva a na zaplatenie použili napríklad len časť spoločných peňazí, do bezpodielového spoluvlastníctva manželov treba nevyhnutne zahrnúť celú nehnuteľnosť, nie len jej ideálnu časť, zodpovedajúcu hodnotou sume použitých spoločných peňazí.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):