Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Dohoda na dedičskom konaní o predaji nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Žilina
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 25. 10. 2015

Otázka: Dohoda na dedičskom konaní o predaji nehnuteľnosti

Dobrý deň, potreboval by som sa poradiť ohľadne vysporiadania spoluvlastníctva. Pri dedičskom konaní určil notár hodnotu domu s pozemkom z troch súdnoznaleckých ohodnotení ako ich aritmetický priemer, nakoľko sa dedičia nevedeli dohodnúť na hodnote tejto nehnuteľnosti, rovnako bola do tejto listiny napísaná veta, že dedičia sa v rámci dedičskej dohody dohodli na tom, že túto nehnuteľnosť bezprostredne po skončení dedičského konania spoločne predajú za najvyššie ponúknutú cenu. Jeden z dedičov po tom ako nám realitná kancelária našla kupcu, ktorý už aj zložil finančnú zábezpeku a podpísal rezervačnú zmluvu odmietol podpísať kúpno-predajnú zmluvu a tým zmaril celý predaj. Chcem sa opýtať, či táto dohoda, ktorá bola súčasťou osvedčenia o dedičstve napísaná a podpísaná všetkými dedičmi má nejaký právny základ nato, aby keď sa rozhodneme podať na súd žalobu o vyporiadanie, či súd prikáže tejto dedičke túto nehnuteľnosť bud odkúpiť alebo predať nehnuteľnosť tak ako bolo dohodnuté, kedže ostatní dedičia nemajú záujem si ponechať túto nehnuteľnosť.

Odpoveď: Dohoda na dedičskom konaní o predaji nehnuteľnosti

Dobrý deň, dohoda o dedičskom konaní o predaji nehnuteľnosti nie je právne použiteľná v ďalšom konaní. Ak kupujúci nebol účastníkom dohody (z Vášej otázky vyplýva, že nebol), potom nie je možné vynútiť predaj nehnuteľnosti. 

S takýmto prístupom spoluvlastníka sa stretávame, nezostane nič iné, ako podať návrh na súd na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva. Súd najskôr skúma, či je nehnuteľnosť deliteľná, ak zistí, že nie je, potom bude zisťovať, či niekto nechce nehnuteľnosť. Ak niekto prejaví súhlas, potom súd túto nehnuteľnosť prikáže tejto osobe a zaviaže ju na zaplatenie náhrady za spoluvlastnícke podiely. 

Na to, aby jej ju prikázal, musela by ju chcieť. Ak ju nebude chcieť nikto, potom súd nariadi predaj nehnuteľnosti.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):