Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Kúpna zmluva alebo zmluvy o vyporiadaní BSM

Dobrý deň, Chcem sa vás opýtať či je možné a právne v poriadku - vyporiadanie BSM - nehnuteľnosti t.j.bytu - je možné riešiť kúpnou zmluvou t.j. odkúpením podielu, kde v katastri sme písaní s podielmi 1/2 alebo je prijateľná iba forma Dohoda o vyporiadaní ? Ďakujem pekne. S pozdravom

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 11. 7. 2014

Splácanie spoločného úveru po rozvode a omeškanie

V dohode o vysporiadaní BSM po rozvode manželstva sa mi bývalý manžel zaviazal, že na splácanie úveru, ktorý sme si počas manželstva vzali mi bude mesačne posielať na účet polovicu splátky až do vyplatenia dlhu. Od vtedy prešli 4 mesiace a úver naďalej splácam sama. Od rozvodu ešte neprešli 3 roky. ako by som mala postupovať, aby som od neho tieto splátky vymohla? Ďakujem.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 10. 7. 2014

Vyrovnanie BSM a hypotéka

Dobrý deň prajem prosil by som o radu moja dcéra počas manželstva kúpili rod. dom na ktorý si zobrali hypotéku.Dcéra je už 5 rokov rozvedená, V r.2013 ex manžel ju nahovoril na vyrovnanie BSM s tým že bude naďalej on platiť hypotéku a on je 100% vlastník. dcéra s tým súhlasila. Moja otázka? ako môžeme donútiť ex manžela, aby šiel do banky kde je hypotéka aby dcéra nefigurovala ako spolu vlastník hypotéky..Naviac uvedený rodinný dom je v katastri zapisaný iba na neho. (je potom stále spolu vlastníčkou domu?) Dcéru to obmedzuje v tom napr., že sa bojí kúpiť si byt do osobného vlastníctva. Ďakujem za odpoveď. 

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 14. 7. 2014

Delenie bytu po rozvode

Dobrý deň, Budem stručný, ale zároveň budem sa snažiť opísať celú situáciu.Sme rozvedení. Jedná sa o vyporiadanie BSM - konkrétne najmä bytu. Byt sme získali v manželstve. Na jeho získanie som obdržal na môj účet od mojich rodičov takmer 1/3 nákupnej hodnoty bytu. Samozrejme dnes hodnota bytu je po prepočte takmer 3 x väčšia. Na ostatnú časť nákupnej hodnoty bytu sme si zobrali v menšej hodnote spotrebný úver a vo väčšej hodnote stavebný úver. Tieto úvery sme po nejakých rokoch vyplatili z môjho odchodného, čo predstavovalo 1/2 hodnoty bytu. Ako by ste "spravodlivo" - v súvislosti s darom rodičov a s mojim odchodným - delili takýto byt ? Podľa zákona má nárok na 1/2 ? Ďakujem vopred za vašu odpoveď. S pozdravom

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 16. 6. 2014

Prevod úveru na tretiu osobu

Dobry den, prosim o vyjadrenie sa k mojmu problemu, prip. nasmerovanie, kde sa obratit o pomoc. Moj priatel ma dve hypoteky v banke na svoje meno, pricom nieje majitelom ani jednej nehnutelnosti, na ktore sa tie hypoteky vztahuju. Jeden byt kupil spolu so svojou manzelkou (v oktobri 2005), s ktorou sa medzicasom rozviedol (2011) a nieje uvedeny ani v katastri ako spolumajitel, hoci spolocny byt uzival so svojou manzelkou a je nan uvalena exekucia kvoli podlznostiam v socialnej poistovni v sume cca 20 000 eur z jej podnikania, splatky hypotekarneho uveru sa hradia v plnej sume v riadnom splatnom termine. Druhy byt kupovali ex-svokrovci pre svojho syna a hypoteku vzal na seba priatel (december 2008), ktoreho sa to tyka s tym, ze splatky budu hradit svokrovci, islo len o ustnu dohodu. Kedze sa tak nedialo a on to odmietol platit, byt sa dostal do drazby, no za polovicnu cenu...banke tymto dlzi 23 000eur, ktora to od neho momentalne vymaha. Byvali svokrovci nie su ochotni splacat ani tuto podlznost. Existuje darovacia zmluva spisana u notara, ktorou priatel daruje tuto nehnutelnost synovi byvalych svokrovcov s tym, ze splatky hypotekarneho uveru tykajucej sa nehnutelnosti bude hradit on. Kedze nemoze dojst k predaju spolocneho bytu kvoli exekucii, nemoze sa vykonat aj majetko-pravne vysporiadanie oboch byvalych manzelov. Existuje nejake riesenie pre mojho priatela, ktory sa do tejto situacie dostal nechtiac a slepou doverou? Je riadne zamestnany, ma trvaly pracovny pomer a s bankou komunikuje, poziadal o splatkovy kalendar, ale nechce platit za byt, ktory mu nepatri. Existuje moznost ako preniest hypoteku na byvalych svokrovcov, resp. ich syna? Ma darovacia zmluva pravnu hodnotu v tomto pripade? Dakujem velmi pekne za odpoved.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 17. 6. 2014

Prepísanie bytu s hypotékou

Dobrý deň , potrebujem súrne poradiť a neviem na koho sa môžem poradiť, Ja žijem s priateľom v jeho byte kde on je vlastník bytu a chcel by ho prepísať na mňa ale na byte je hypotéka v SLSP ,je možné aby byt bol na moje meno a hypotéka na jeho meno ? Za odpoveď Ďakujem .

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 25. 6. 2014

Užívanie pozemku v podielovom spoluvlastníctve

Dobrý deň, s bratom vlastníme pozemok, ktorý máme rozdelený na dve časti (ale nie na katastri). Na katastri sme stále písaní ako podieloví spoluvlastníci o veľkosti podielov 1/2 každý. Chcem sa opýtať,  či takto ako sme si pozemok rozdelili ho budeme aj užívať v budúcnosti a či je to záväzné. Ak by som chcel užívať druhý pozemok, ci na to mám právo?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 15. 6. 2014

Neplatenie úveru v BSM

dobrý deň, mám priateľa, ktorý je 2 roky rozvedený a maju s bývalou manželkou byt. Na ten byt majú úver . Priateľ sa pred 8 mesiacmi odsťahoval z toho bytu a ani jeho exmanželka tam už 2 roky nebýva. Chcela by som opýtať, že 2 roky čo sú není manželia a úver je na obidvoch takže úver by mali platiť spoločne lenže priateľ ho 2 roky platil sám tak či može od exmanželky žiadať nárok aby mu polovicu z tej sumy vyplatila čo úver platil sám. vlastne v spoločnej domácnosti nežijú spolu už 4 roky on ten úver platil sám 4 roky ale len pred 2 rokmi sa rozviedli takže to sa asi nebere do úvahy tie 4 roky ale len tie 2 čo nie sú manželia?... Potom ako sa pred 8 mesiacmi odsťahoval ku mne ten úver sa banke neplati. Je to už 8 mesiacov a prišiel mu papier, že byt pojde do dražby.. zaujímalo by ma keď si banka vezme ten byt a dá ho do dražby a predá ho pod cenu tak či má právo potom žiadať o doplatenie toho úveru a či múže banka siahnut aj na iný majetok ( napr. auto..).. alebo je to len, že banka si byt vezme a je to už jej vlastníctvo a može si stým bytom robiť čo chce a nemá nárok žiadať už nič. budem Vám veľmi vďačná ak nám poradíte. Ďakujeme ..

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 25. 6. 2014

Nárok na náhradu trov súdneho konania

Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa náhrady trov konania. Môžem požadovať nahradiť trovy súdneho konania v konaní o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva? Sme v súdnom spore o zrušenie a vyporiadania podielového spoluvlastníctva, druhý spoluvlastník sa nechcel dohodnúť a teda zapríčinil súdne konanie. Nakoľko som musela podať žalobu a vznikli mi trovy súdneh konania, ktoré chcem nahradiť. Mám nárok na náhradu trov súdneho konania?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 15. 6. 2014

Porušenie predkupného práva

Dobrý deň, prosím o vysvetlenie predkupného práva k nehnuteľnosti, môžem napadnúť neplatnosť právneho úkonu, pokiaľ bolo moje predkupné právo porušené?

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 14. 6. 2014

< 1 38 63 64 65 66 67 68 69 75 111 148 >

Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.