Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Zodpovedané otázky:


Právo na rodičovský byt

Dobry den, (40rokov) mám pravo ziadat od matky predaj bytu, ktory bol nadobudnuty za predaj predosleho + peniaze za byt po babke? Byvame s matkou 2 bratia a mam s matkou osobne nezhody. Ak mam pravo ziadat podiel a predaj, aky vysoky? Byt po babke bol slubeny mne, ale nemam to ako dokazat.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 9. 2017

Finančný dar od rodičov a BSM

Dobry den, na kupu bytu v r.2005 (po uzavreti manzelstva) som dostal financny dar od rodicov v hodnote 900 tis. SK (30tis eur), byt sa uhradzal o den neskor za 1.200 tis SK (40 tis eur). Momentalne ma byt hodnotu 60 tis eur. 1. otazka - odrata sa pri vysporiadani financny dar ktory som dostal a nasledne investoval do bytu v BSM ? 2. ak ano, tak aka hodnota sa rozdeli 50/50? aktualna hodnota bytu minus dar (tzn. 60-30=30 tis eur), alebo 1/4 z aktualnej hodnoty na zaklade podielu daru voci povodnej kupnej cene bytu (tzn. 60/4 = 15 tis eur) dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 28. 6. 2017

Peniaze od rodičov počas manželstva

Dobrý deň p. advokát, Chcel by som Vás požiadať o radu na nasledujúci problém. Som rozdedená už jeden rok a zatiaľ neprebehlo vyporiadanie BSM. Počas manželstva mi darovali rodičia finančné prostriedky len mne /ústne/, ktoré boli počas manželstva na mojom termínovanom účte. Exmanžel, ale teraz tvrdí, že finančné prostriedky boli darované nám obom, nebola spísaná darovacia zmluva. Teraz by som si chcela kúpiť za tie prostriedky byt. Otázka znie, ak by exmanžel podal žiadosť o vyporiadanie BSM v trojročnej lehote, ako by sa prihliadalo na byt kúpený mňou po rozvode? Ako by mohol dokázať, že peniaze od mojich rodičov boli darované nám obom ako manželom? Vopred veľmi pekne ďakujem za Váš čas a odpovede.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 13. 6. 2017

Predaj nehnuteľnosti za života s právom doživotného dożitia

Prosím vás existuje na Slovensku možnosť predať vlastnú nehnuteľnosť lacnejšie, ako je trhová cena ale s možnosťou doživotného užívania? Potrebujem financie na prežitie, ale musím niekde dožiť. Dedičov mám ale nehnuteľnosť im nechať nechcem. Ďakujem za rady

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 9. 6. 2017

Prepis bytu na manžela

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, kde a na koho sa mám obrátiť, ked chcem prepísať môj byt na manžela? ..dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 30. 5. 2017

Nevysporiadaný majetok a minoritný podiel

Dobrý deň, mám otázku ohľadom svojho majetku. Daný majetok (pozemok,rodinný dom) bol v spoluvlastníctve viacerých osôb. Všetkých vlastníkov sa nám podarilo skontaktovať a ich podiel na danom majetku sme im buď vyplatili, alebo nám ho darovali. Do dnes sa nám však nepodarilo skontaktovať sa iba s jedným spoluvlastníkom, ktorý vlastní 3/72 celkového majetku. Nehnuteľnosť je tým pádom v podiele 69/72 v mojom vlastníctve od roku 2007. Chcem sa spýtať, nakoľko sa nám posledného spoluvlastníka ani jeho rodinu nepodarilo skontaktovať a ani neprejavili najmenší záujem o majetky za celých 10 rokov, či je možné ho z lista vlastníctva vylúčiť a či existuje na danú problematiku vzor žiadosti, prípadne aké náležitosti musí obsahovať. Riešime tento problém aj do budúcnosti, nakoľko predať majetky s ťarchou je veľmi obtiažne. Predom ďakujem za radu ako postupovať ďalej. S pozdravom, V.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 25. 5. 2017

Nie sme manželia, pozemok je priateľov, chceme ist stavať

Dobrý deň, potrebujem pomôcť, s priateľom niesme zobratí, mame spolu skoro 2rocneho syna a zijeme spolu. Priatel dostal darovacou zmluvou pozemok po prarodicoch a na tom pozemku chceme ist stavat. chceme najskôr poriesit byvanie a potom svadbu skrz financie ktore su teraz potrebne na byvanie. Priatel ma nasetrene nejake peniaze cize zaklady by chcel potiahnut z toho a potom by sme si vzali spolocne uver. co by ste ale poradili mne, aby keby sa medzi nami nieco stane a isli by sme od seba, aby to bolo spravodlivo rozdelene? ja som momentalne na materskej takze je jasne, ze ja teraz take moznosti ako on nemam. Bolo by najlepsie keby bol dom pisany hned od zaciatku na nas oboch ? alebo by stacilo ak by sa uver bral po svadbe? neviem poradte mi prosim. dakujem

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 11. 5. 2017

Rozdeľovanie majetku, ak sme manželia

Ako postupovat pri deleni spolocneho majetku ked sme manzelia.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 4. 2017

Súdny poplatok za rozdelenie bytu

Dobrý ďeň. Chcela by som sa opýtať, môj priateľ je 15 rokov rozvedený a má nevysporiadané podielové vlastníctvo bytu. A povedali nám, že pri podaní žiadosti o rozdelenie majetku, musí zaplatiť ako žiadateľ 7% hodnoty bytu, DOPREDU. Že bez toho ich majetok súd nerozdelí. Ďakujem za odpoveď.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 22. 4. 2017

Metodika výpočtu výšky hodnoty podielu

Prajem Vám pekný deň, takisto zároveň vopred veľmi pekne ďakujem za Váš čas a energiu venovanú odpovedi na moju otázku. Po 5 rokoch spolužitia v nehnuteľnosti kde som 2/3 vlastník ja a 1/3 vlastník moje ex. priateľka sme sa rozhodli, že jej podiel jej vyplatím a celu nehnuteľnosť a takisto aj ostatok hypotéky prepíšem na seba. Nehnuteľnosť sme v roku 2012 kúpili v cene 105 000,00€. 30 000,00€ bol môj vklad v hotovosti 75 000,00€ sme čerpali hypotekárnym úverom na platení, ktorého sa podieľame presne na polovicu ako aj pri platení ostatných nákladov spojených s bývaním (voda, plyn, elektrika, internet, dane, smeti...). Následne som ešte do nehnuteľného majetku z časti hneď pri kúpe a z časti dodatočne investoval 10 000,00€ (kuchyna, krb, terasa a pod...) teda súčasna obstarávacia cena nehnuteľnosti činí 115 000,00€ Podla všeobecného odhadu znalca je cena nehnuteľnosti 125 000,00€ K dnešnému dňu bolo z istiny úveru zaplatených cca 6 000,00€ Premýšľam správne ak predpokladám, že adekvátna suma na odkúpenie podielu mojej ex priateľky (1/3) je súčet?: 1/3 zisku, resp. nárastu ceny nehnuteľnosti + výška zaplatenej istiny teda v tomto prípade 3 000,00€ + 3 334,00€ Ak nie, mohol by som Vás poprosiť o radu ako to vypočítať správne a čo v prípade keby túto ponuku nechcela akceptovať? Pre doplnenie môžem asi len doplniť, že 3i byt užívame ja (2/3 vlastník) ex priateľka (1/3 vlastník) a jej neplnoletý syn. Samozrejme všetci používame a využívame všetky súčasti bytu. Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem a prajem Vám príjemný deň.

Zobraziť odpoveď

Odpovedané dňa: 23. 4. 2017

1 2 3 4 33 65 97 129 >

Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vaša správa bola úspešne odoslaná!

JUDr. Milan Ficek, advokát.