Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň,
manželka po rozvode, ktorý prebehol pre dvomi rokmi užíva naše spoločné motorové vozidlo, ktoré mi nechce dať a ani sa vyporiadať. Tvrdí, že je to jej auto, že ona ho kúpila z peňazí, ktoré si našetrila. Auto sme kúpili len 1 rok pred rozvodom, pričom tie jej ušetrené peniaze boli z jej príjmu, ktorý zarobila, ja to do auta tiež vložil časť svojich príjmov. Mám za to, že keď zarobila peniaze počas manželstva, tak sú spoločné.
Manželka stále užíva auto, pričom znižuje jeho hodnotu. Keby sme sa vyporiadali hned po rozvode, ako som chcel, tak by som mohol požadovať ako náhradu za auto oveľa viac, teraz je už auto 3 ročné a navyše vtedy mal tento typ auta vyššiu hodnotu.
Z akej hodnoty veci bude súd vychádzať pri BSM v tomto prípade?
a ešte mám jednu otázku ohľadom toho, že časť spoločných peňazí manželka použila na kúpu nových okien do domu, ktorý zdedila po rodičoch. Tiež tam opravila strechu a fasádu. Hodnota domu sa zvýšila minimálne o 30 %. Mám nárok na vyplatenie z tohto zhodnotenia alebo len zo sumy, ktorú vložila na rekonštrukciu?
Okamih, keď dôjde k zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len BSM) je rozhodujúci nielen pre určenie spoločného majetku, ale aj pre určenie jeho hodnoty. Pri určení ceny sa spravidla vychádza z ceny v čase, keď sa vyporiadanie vykonáva (§ 154 ods. 1 OSP). Avšak tomu, kto určitú vec od zániku BSM do vyporiadania užíval, sa môže určiť cena v čase zániku bez ohľadu na cenu v čase vyporiadania, ak mu vec má zostať. Opotrebenie ide predovšetkým na jeho vrub. Vyporiadanie nemá len kvalitatívnu stránku, t.j. usporiadanie vlastníctva k jednotlivým veciam, ale aj kvantitatívnu stránku, pri ktorej ide o hodnotové podiely. Pri vyporiadaní je preto veľmi dôležité určiť správnu cenu jednotlivých vecí i hodnotu celého majetku.
Základnou zásadou ustanovenia § 150 OZ je, že podiely oboch manželov sú rovnaké (princíp parity). Z tejto zásady zákon pripúšťa výnimky, ktoré umožňujú podiely určiť aj iným pomerom (napr. s prihliadnutím na to, ako sa každý s manželom staral o rodinu, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a zveľaďovanie spoločných vecí a pod.). každú výnimku treba vykladať reštriktívne. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo to, čo zo svojho výlučného majetku vynaložil na spoločný majetok, a je povinný uhradiť to, čo sa zo spoločného majetku manželov vynaložilo na jeho oddelený (samostatný) majetok. To však neznamená, že pri vyporiadaní dochádza k vyúčtovaniu všetkých príjmov a výdavkov manželov po celý čas trvania ich BSM. Preto sa na tie výdavky, ktoré nedosahujú mimoriadnu výšku, alebo ak na to nie sú iné mimoriadne dôvody, zásadne neprihliada. Naproti tomu by sa malo uhradiť to, čo zo spoločného majetku bolo vynaložené na oddelený (samostatný) majetok.
Pri určovaní výšky náhrady toho, čo každý z manželov vynaložil na spoločný majetok, sa prihliadne na zníženú (redukovanú) hodnotu veci, napr. v dôsledku jej spoločného užívania (pri zániku BSM). Pre posúdenie výšky náhrady toho, čo sa zo spoločného majetku manželov vynaložilo na oddelený majetok jedného z nich, a naopak, nie je rozhodujúce, o akú sumu sa majetok investíciami zhodnotil, ale to, aká suma sa na tento účel skutočne vynaložila z ich spoločných prostriedkov.
Zrušenie spoločnej domácnosti nemá za následok zánik BSM. Predmetom vyporiadania, ktoré spočíva v zistení a rozdelení majetku, môže byť len ten majetok, ktorý existuje ku dňu zániku BSM ako spoločný. (Rozsudok KS v Nitre sp. zn. 25Co/73/2007)
Pri motorovom vozidle môže súd vychádzať z hodnoty vozidla v čase zániku BSM, nakoľko manželka vozidlo užívala a tým znižovala jeho hodnotu.
Pokiaľ ide o rekonštrukciu domu v osobnom vlastníctve manželky, máte právo požadovať, aby sa suma, ktorú vložila do BSM vrátila späť do masy BSM a vyporiadala sa.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):