Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň, prosím Vás, chcem sa informovať ohľadom BSM pri rozvode v prípade, že máme s manželom hypotéku. Hypotéku sme si brali na kúpu pozemku, na ktorom máme postavený dom. Hypotéku si bral manžel, pričom som vedená ako spoludlžník, ale platila sa s manželovho účtu. Čo v prípade, že by som nechcela dom predať (pretože je postavený u mojich rodičov v záhrade) a chceli by sme v ňom s dcérou naďalej bývať aj po rozvode? Je možné hypotéku previesť na mňa a manžela nejakým spôsonom vyplatiť za doterajšie splácanie a investované peniaze alebo mu musím vyplatiť aj doteraz investované peniaze aj polovicu hodnoty domu? Ďakujem Vám veľmi pekne za radu.
Dobrý deň, pokiaľ ide o spoločný dom na pozemku rodičov, tak platí, že ak je tento dom spoločný, potom bude predmetom vyporiadania, to isté platí aj pre hypotéku (ak ste si ju brali obaja spoločne počas manželstva), tak patrí do BSM. Ak ste spoludlžníčka, máte také isté postavenie ako má manžel a to aj napriek tomu, že ste uvedená ako druhá v poradí (na úverovej zmluve). Nie je pritom rozhodujúce, že tieto peniaze z úveru prišli na účet manžela. Stále to boli spoločné peniaze.
Pri vysporiadaní spoločného domu na pozemku rodičov a úveru by sa postupovalo tak, že jeden z Vás (aj Vy) sa stane vlastníkom domu a vezme si aj úver, čím sa Vám zníži suma na vyplatenie. A manžela vyplatíze z polovice takto získaného podielu súm. Uvediem príklad. Ak má dom hodnotu 100.000 eur a úver 80.000 eur, rozdiel týchto sum je 20.000 eur. Ak by ste sa stali vlastníčkou domu Vy, potom by ste manželovi vyplatili polovicu rozdielu súm, teda 10.000 eur. Pre viac otázok nám môžete napísať.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):