Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Má manžel nárok na byt?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Žilina
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 3. 8. 2015

Otázka: Má manžel nárok na byt?

Má manžel nárok na byt? Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom bytu. Byt som si kúpila ešte pred uzavretím manželstva na hypotéku. Je výlučne na moje meno a aj hypotéku si platím ja. Jedine prerábanie sa realizovalo už počas manželstva zo spoločných peňazí. Manželstvo nám už dlhšie nefunguje a rozmýšľam o rozvode. Má aj môj manžel nejaké právo na ten byt? Ak je možná ešte jedna otázka: Nedávno som zistila, že manžel hazarduje a narobil tak dlhy v nebankovkách. Aký vplyv to má prosím na mňa a nášho spoločného 4 ročného synčeka? Kým nie sme rozvedení, vzťahuje sa dlh aj na mňa, ak by ho manžel nedokázal splácať? A v prípade, že by sa tejto neresti manžel nedokázal zbaviť a robil i naďalej dlhy, v prípade jeho smrti by ich dedil náš syn? Ak áno, ako tomu zabrániť? Mám z tohto veľké obavy. Ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Má manžel nárok na byt?

Dobrý deň, pokiaľ ide o odpoveď na Vašu otázku, či má manžel nárok na byt, tak vo Vašom prípade nemá. Ak ste byt kúpili pred uzatvorením sobáša (aj vklad do katastra bol pred uzatvorením sobáša), potom je byt mimo BSM. Manžel však môže požadovať od Vás nahradiť 1/2 všetkých splátok, ktoré ste zaplatili na svoju hypotéku z peňazí, ktoré ste zarobili počas manželstva a požadovať aj náhradu za prerobenie bytu. Ak si manžel urobil dlhy počas manželstva, tieto dlhy môžu postihnúť aj Vás, pokiaľ budete mať BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo). Ak by ste sa rozviedli a nemali ste nič spoločné (v BSM), potom Vám exekútor nemôže na nič siahnuť).

Syn by mohol zdediť aj dlhy, avšak ručil by iba do výšky nadobudnutého dedičstva. Ak by mal však manžel iba dlhy, tak syn môže odmietnuť dediť a dlh na neho neprejde, takže sa môže splácaniu dlhu za otca vyhnúť. Odmietnutie dedičstva sa potom robí u notára, ktorý bude prejednávať dedičstvo.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):