Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Ochrana bytu pred treťou osobou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo,
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 27. 11. 2014

Otázka: Ochrana bytu pred treťou osobou

Zdravím, potrebovala by som sa poradiť s jedným mojim problémom. S manželom žijeme v spoločnom byte od roku 2012. Problém však nastal, keď si do nášho bytu nasťahoval svoju dospelú dcéru z predchádzajúceho manželstva. Zo začiatku som s jej nasťahovaním súhlasila. Myslela som si, že to bude len na určitý čas. Ona  sa však očividne nikam nechystá – nehľadá si prácu, len občas uhradí nejaké náklady na byt a mne už to začína skutočne vadiť.  Hoci v podstate by si mohla nájsť svoje bývanie, nerobí tak. S manželom sme to už rozoberali niekoľko krát, bol by rád, keby sa už postavila na vlastné nohy, no nedokáže ju odtiaľ vyhodiť. Preto sa chcem spýtať, či môžem aj bez jeho súhlasu, požiadať súdnou cestou o jej vypratanie z nášho bytu. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ochrana bytu pred treťou osobou

Dobrý deň, pokiaľ ide o ochranu bytu pred treťou osobou, tak k tomu uvádzamže, že tomuto problému sa venovalo rozhodnutie R 10/1990, ktoré hovorí, že Vám patrí právo domáhať sa ochrany bytu voči zásahom zo strany tretích osôb – vo Vašom prípade nemanželskej dcéry. Toto právo máte spoločne s Vašim manželom, i každý osobitne. Môžete teda podať návrh na začatie občianskeho súdneho konania aj bez súhlasu manžela.

R 10/1990

Právo domáhať sa ochrany predmetu spoluvlastníctva voči neoprávneným zásahom zo strany tretích osôb patrí spoluvlastníkom spoločne, ale zároveň aj každému z nich samostatne, bez toho, aby k tomu bol súhlasu druhého spoluvlastníka potrebný. Pretože každý zo spoluvlastníkov musí mať možnosť dovolať sa ochrany, je preto tiež legitimovaný na podanie žaloby o vydanie neoprávnene zadržiavanej veci (o vypratanie nehnuteľnosti). U bezpodielového spoluvlastníctva je tomu tak preto, že každému zo spoluvlastníkov patrí právo k celej veci, obmedzené len rovnakým právom druhého spoluvlastníka; ak sa bezpodielový spoluvlastník domáha ochrany vlastníckeho práva k veci v bezpodielovom spoluvlastníctve, nijako tým druhého spoluvlastníka neobmedzuje, naopak bráni spoločný majetok proti zásahom tretích osôb. V zmysle ustanovenia § 496 OZ je potom nutné analogicky priznať právo na ochranu vecí v bezpodielovom spoluvlastníctve každému zo spoluvlastníkov aj v období , kedy bezpodielové spoluvlastníctvo síce už zaniklo, ale ešte nebolo vykonané jeho vyporiadanie, poprípade nenastala ani domnienka v zmysle ustanovenia § 149 ods. 4 OZ.

 Pri posúdení toto, či a ktorý z manželov (bývalých manželov) je oprávnený podať návrh na začatie občianskeho súdneho konania v prípade, že uplatňuje právo na ochranu veci, patriace do bezpodielového spoluvlastníctva, je nutné rešpektovať, že nejde o použitie ustanovenia § 145 OZ. Podanie návrhu na začatie občianskeho súdneho konania nie je totiž právnym úkonom v zmysle ustanovenia § 34 OZ a teda ani v zmysle ustanovenia § 145 OZ; je len procesným úkonom, ktorým sa konanie začína.

 

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):