Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Nezákonné vyporiadanie spoluvlastníctva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo,
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 21. 4. 2014

Otázka: Nezákonné vyporiadanie spoluvlastníctva

Dobrý deň, manželov známy, ktorému sme požičali 30.000 eur pred niekoľkými rokmi si zrušil bezpodielové spoluvlastníctvo a previedol manželke svoj podiel na nehnuteľnosti - rodinnom dome. Bol to jediný  majetok, ktorý vlastnil. Manželka však tento rodinný dom následne previedla darovacou zmluvou svojmu otcovi. Čo máme robiť? On už nič nevlastní. Ďakujem za každú radu. Je takéto vyporiadanie spoluvlastníctva zákonné

Odpoveď: Nezákonné vyporiadanie spoluvlastníctva

Dobrý deň,

z konania dlžníka vyplýva, že sa snažil zmariť uspokojenie svoho veriteľa (t.j. Vás a Vášho manžela). Zastávame názor, že ide o nezákonné vyporiadanie spoluvlastníctva. Podľa nižšie uvedeného judikátu je namieste žalovať neplatnosť právneho úkonu a nie odporovateľnosť právneho úkonu.

Ak manželia uzavreli dohodu o vyporiadaní  bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len BSM) so zámerom (úmyslom) zmariť uspokojenie pohľadávky veriteľov (tým, že jeden z manželov stratí všetok majetok, z ktorého by mohla byť pohľadávka veriteľov uspokojená cestou výkonu rozhodnutia) a ak podobný zámer (úmysel) mali aj  účastníci následne uzavretej darovacej zmluvy, potom účel dohody o vyporiadaní BSM a darovacej zmluvy odporuje zákonu ( a poškodzovania veriteľa je podľa ustanovenia § 256 TZ trestným činom; v SR § 239 TZ) a obe tieto dohody (zmluvy) by boli v zmysle ustanovenia § 39 OZ neplatnými právnymi úkonmi. Ak bol týmto spôsobom určený účel dohody o vyporiadaní BSM a darovacej zmluvy oboma ich účastníkmi (oboma zmluvnými stranami), je to dôvodom neplatnosti dohody (zmluvy) podľa ustanovenia § 39 OZ a súčasne nemôžu byť splnené podmienky odporovateľnosti podľa ustanovenia § 42a OZ, ktorý - ak má byť právny úkon len voči veriteľovi právne neúčinný - predpokladá, že úmysel ukrátiť veriteľa má len dlžník a že druhá strana právneho úkonu o tomto úmysle vedela (bol jej známy) alebo musela vedieť (musel jej byť známy). Za takéhoto stavu veci však nemožno odporovacej žalobe vyhovieť. (rozsudok NS ČR sp. zn. 21 Cdo 2088/2000)

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):