Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň, Potreboval by som poradiť pri vysporiadaní domu. Mama ešte žije, ale aj ona má v záujme našu dohodu. So sestrou nevychádzam najlepšie. Pravdupovediac skoro vždy to ostane na tom istom bode. Dom. Ja s manželkou v tom dome žijeme už 3 roky. A o dom sa staráme sami už 6 rokov. Sestra vôbec. Neplatí ani daň. Len ja a mama. Mama platí elektrinu. Potrebujem sa teda najlepšie mimosúdne vysporiadať z dôvodu, že dom potrebuje výraznú rekonštrukciu (strecha, okná, podlahy, stierky, plot, výhrevné teleso = kotol, ...) a bojíme sa, že neskôr by mal dom vyššiu hodnotu a budeme ju vyplácať dvojnásobne. Dá sa to riešiť? Za odpoveď vopred ďakujem veľmi pekne.
Dobrý deň, vo svojej otázke nepíšete kto je spoluvlastníkom nehnuteľnosti. Predpokladám však, že aj sestra bude spoluvlastníčkou a dom ste zdedili v dedičskom konaní.
Ak je to tak, potom nezostane nič iné, len podať návrh na súd na vysporiadanie spoluvlastníctva. Ak by ste do nehnuteľnosti investovali peniaze a potom požadovali vysporiadanie, potom by sa samozrejme vychádzalo z ceny v čase vysporiadania (teda po rekonštrukcii).
Je možné požadovať aj zohľadniť Vaše investície, avšak tie nesmú byť premlčané. Premlčanie investujúceho spoluvlastníka je 3 ročné a začiatok plynutia premlčacej lehoty závisí od toho, či ide o investície nutné alebo vhodné a či boli so súhlasom alebo bez súhlasu spoluvlastníka.
Ak sestra nie je spoluvlastníčkou domu, potom Vám mama môže previesť svoj podiel a tak sa stanete výlučným vlastníkom.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):