Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Vysporiadanie domu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Žilina
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 5. 2. 2016

Otázka: Vysporiadanie domu

Naša sestra býva v rodičovskom dome. my bratia /2/ dom nevyužívame, chodíme k rodičom na návštevu a pomôcť pokiaľ treba . Po otcovej smrti sestra sa prestala starať o mamu a chce nás vyplatiť s tým, že mamu si mame zobrať a postarať sa o ňu. Mama z obavy o svoj život a neustáleho nátlaku zo strany sestry prepísala svoj podiel na dome na nás dvoch bratov. / brat 1/2, ja 3/4,sestra 1/4 / Pretože jej odpojila teplu vodu, odmontovala pec na kurenie, fyzické a psychické vydieranie a podobné. Mamu sme boli nutení odsťahovať z domu. Teraz, keď pride z nás dvoch do rodičovského domu sme vykazovaní z pozemku a polovica domu je pre nás neprístupná. Chceme sa vysporiadať so sestrou, ale pritom, aby mohla naša mama spokojne dožiť vo " svojom" dome. Aké máme možnosti prosím.

Odpoveď: Vysporiadanie domu

Dobrý deň, pokiaľ matka nevlastní ani len časť domu (už nejde o jej dom). Pokiaľ skutočne chcete, aby matka v dome bývala a nie je možné, aby tam bývala so sestrou, potom nezostane nič iné, ako sa so sestrou vysporiadať. Najskôr jej zašlite výzvu na zrušenie spoluvlastníctva s tým, že ju upozornite na to, že ak sa nebude chcieť dohodnúť, tak to podáte na súd. Sestra má iba 1/4 podiel, to znamená, že nemá rozhodovacie právo.

Sestre však tento stav vyhovuje, pretože má celý dom pre seba. Sestre by ste mali navrhnúť taký spôsob vysporiadania, aby aj súd týmto spôsobom rozhodol. Preto Vám odporúčam konzultáciu u advokáta. Takto si zaistíte, aby trovy súdneho konania znášala nakoniec sestra. Ak by bola žaloba zle podaná, potom by ste buď nemuseli dostať náhradu trov súdneho konania vôbec alebo dokonca by ste mohli zaplatiť sestre trovy, ktoré jej vzniknú. 

Súdne konanie môže trvať nejaký čas, avšak ak to nebudete riešiť, sestra to určite nebude riešiť.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):