Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň, chcela by som s poradiť ohľadne hnuteľného a nehnuteľného majetku. Syn je v rozvodovom konaní. Jeho manželka kúpila počas manželstva rodinný dom, avšak v celosti len do svojho vlastníctva z dôvodu, že mali už zrušené BSM z dôvodu jej podnikania. Podnikala spolu s manželom v spoločnej firme, čiže spoločne sa podielali aj na zveľadovaní domu. Obaja maju trvalý pobyt v uvedenej nehnuteľnosti. Jeho manželka sa odsťahovala zo spoločnej domácnosti pred 8 mesiacmi. Na uvedenú nehnuteľnosť brala úver, ktorý sa pravidelne nesplácal, takže dom ide do dražby. Syn v uvedenej nehnuteľnosti stále býva. Celý dom je v nájme firmy, kde je konateľom syn. Jeho manželka ho stále vyhadzuje, aby s odsťahoval, bez jeho prítomnosti si odsťahovala všetky veci, ktoré nadobudli počas manželstva aj po zrušení BSM. Tvrdí, že nemá na nič nárok, že dom je jej. Chcem sa opýtať, či má nárok na nejaké finančné vyporiadanie aj ked mali zrušené BSM a ona bola vlastníčkou v celosti, ked odsťahovala všetky veci z domu, bez jeho vedomia. Myslím si, že sa dopustila tr. činu, ked vnikla síce do jej domu, ale je v nájme inej právnickej osoby. A či jej dom patrí, ked podpísala zmenu v prospech banky z dôvodu dražby. Ďalej sa zbavila dvoch áut tak, že ich odovzdala resp. "požičala" inej osobe aj napriek tomu, že autá su založené exekutormi. Ďakujem za odpoved.
Dobrý deň, nárok na vyplatenie z domu, ak bolo zrušené BSM, Váš syn nebude mať. Ak mali zrušené BSM a dom nepatrí do BSM, Váš syn nemá nárok žiadať vyplatiť niečo z uvedeného domu. Ich BSM zaniklo rozhodnutím súdu o jeho zrušení (bez ohľadu na to, že neboli rozvedení). Pokiaľ mal Váš syn z titulu BSM nejaké nároky, bolo potrebné ich riešiť do 3 rokov od zákonu BSM (zrušenia súdom). Ak BSM neriešil, tak uplynutím 3 rokov došlo k právnej domienke, ktorú predpokladá Občiansky zákonník (t.j. že spoločné nehnuteľnosti prešli do podielového spoluvlastníctva, hnuteľné veci, ktoré niekto z nich užíval, sa stali výlučným vlatníctvom toho z manželov, ktorý ich užíval, ostatné veci a práva prešli do podielového spoluvlastníctva).
Oni však mohli mať medzi sebou podielové spoluvlastníctvo k rôznym veciam, takže prichádza do úvahy žiadať vysporiadanie podielového spoluvlatníctva. Uvedený problém nie je možné detailne vyriešiť bez znalosti väčších podrobností.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):