Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Vyplatenie z domu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Trnava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 21. 1. 2016

Otázka: Vyplatenie z domu

Dobry den, chcem aby ma sestra vyplatila z domu. vlastnim 1/2, ale ona to odmieta. Je este studentka na VS. Ma tam aj priatela a nechcem, aby tam chodil a on sa tam viac menej uz udomacnil. Ake mam moznosti? Mozem od nej ziadat vyplatenie mojej ciastky, aj ked je studentka?

Odpoveď: Vyplatenie z domu

Dobrý deň, ak je študentka, tak Vás nebude mať z čoho vyplatiť. Súd toto môže zohľadňovať pri vysporiadavaní. Ak však nehnuteľnosť bude chcieť a súd by rozhodol o tom, že jej nehnuteľnosť prisúdi, potom ak by Vás nevyplatila v súdnom stanovenej lehote, potom by ste to mohli dať na exekúciu a exekútor by predajom nehnuteľnosti vymohol Vašu sumu. 

Najskôr musí prebehnúť súdne konanie o vysporiadanie. Súčasná situácia vyhovuje iba Vašej sestre a jej priateľovi.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

Podotázka: Vyplatenie z domu (Podielové spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, mám otázku. Babka ponechala zavet v ktorom prepisala dom spolu s pozemkom na vnúčatá, sme traja ja (2 surodenci) Robia mi napriek a nesuhlasia s predajom domu a pozemku. Je akasi možnosť ich vyplatit? Ak ano, cenu si urcuju oni alebo znalec? Po pripade aka je možnosť? Dakujem pekne

Odpoveď: Vyplatenie z domu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 7. 2. 2016)

Dobrý deň, ak sa s Vami nechcú dohodnúť, potom je možné vec riešiť súdom. Na súde bude ustanovený znalec, ktorý určí trhovú cenu nehnuteľnosti a podľa toho aj hodnotu podielov jednotlivých spoluvlastníkov. V prvom rade sa skúma či je nehnuteľnosť deliteľná. 

Najskôr im pošlite písomnú výzvu a až potom to riešte súdom (určite Vám odporúčam konzultáciu s advokátom vo svojom okolí, ušetríte tak veľa času a často aj peniaze, pretože za nesprávne kroky sa často platí viac ako by stála konzultácia).


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.

Podotázka: Vyplatenie z domu (Podielové spoluvlastníctvo)

Dobrý den .mam otazku. Babka ked zomrela tak dom ostal 3 surodencom. Dvaja su za to, aby boli vyplateni lenze ta jedna namieta. Dom s trhovou cenou cca 80000€ si dala ona ohodnotit znamemu za nejakych 20000€ a tym padom na tretiny by s toho nic nedostali, ceresnicka na torte je vsak to ze povedala, ze je ochotna pristupit na dohodu, ze vyplati obom po 20000€ ale tak ze im to bude splacat 5-10 rokov. preto sa pytam ako postupovať, aka je lehota na vyplatenie a ci si ona ako kupujuca moze urcovat pravidla. Dakujem

Odpoveď: Vyplatenie z domu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 8. 10. 2016)

Dobry den, ak sa nedohodnu inak, tak lehota na vyplatenie je dana okamihom, kedy sa stane ona vlastnockou celej nehnutelnosti. O tom, ze sa stane vlastnickou by ale museli spisat dohodu. Ak takuto dohodu nespisu z dovodu, ze sa nevedia dohodnut, potom sa budu musiet obratit spoluvlastnici na sud. Na sude ju dokazu donutit, aby sa s nimi dohodla na lepsich podmienkach. Je tu velmi vela moznosti, ako to mozu docielit, preto Vam odporucam advokata vo svojom okoli, ktory Vam presne poradi, ako na to.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.


V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):