Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Vysporiadanie záhrady

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Trnava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 10. 5. 2015

Otázka: Vysporiadanie záhrady

Dobrý deň, som už bezradná....otec jednu z parciel záhrady vlastní s iným podielnikom. Nakoľko sme chceli začať stavať dom, chceli sme tú parcelu vysporiadať, aby presná časť /ktorú aj doteraz užíva/ patrila jednému a druhá druhému. Otcov spolupodielnik nechce sa vysporiadanie pristúpiť, pretože otec a jeho dvaja zomrelý strýkovia majú po 1/3 /cca 13 m2/ spolu 39 m2/ pod jeho postaveným domom. S predajom nesúhlasí vôbec a s vysporiadaním až v tom prípade, ak mu otec vybaví uvedených 39 m2 do jeho vlastníctva. Nesúhlasí ani s tým, že mu otec svoju časť 1/3, prevedie. Nie je v záujme vlastníka domu uvedené parcely si vysporiadať?? Prosím veľmi pekne o odpoveď, ako by sme mali postupovať. Ďakujem

Odpoveď: Vysporiadanie záhrady

Dobrý deň, pokiaľ ide o vysporiadanie záhrady, druhý podielnik (spoluvlastník) požaduje od Vášho otca niečo, čo nie je v jeho silách (resp. nezávisí iba od jeho rozhodnutia). Druhý spoluvlastník nemá právo to čo žiada oprávnene požadovať.

Postup je pomerne jednoduchý. Predpokladám, že záhrada sa nachádza v intrafiláne obce (tým pádom nebude problém pozemok právne deliť). Najskôr spoluvlastníka vyzvite listom, aby sa s Vami vysporiadal. Navrhnite mu spôsob vysporiadania, pričom ho upozornite, že ak sa s Vami nevysporiada, budete to riešiť súdnou cestou a požadovať náhradu trov konania.

V tomto prípade si môžete zvoliť aj advokáta, ktorý Vás bude zastupovať a bude požadovať náhradu trov konania priamo od druhého spoluvlastníka. Obyčajne máme skúsenosti, že takéto konanie skončí najneskôr na prvom pojednávaní. Je velmi málo pravdepodobné, že by toto vysporiadanie trvalo viac ako niekoľko mesiacov. Nebojte sa vôbec súdneho konania, niekedy je to jediné riešenie na neoprávnené požiadavky protistrany. Na súde sudca nebude chcieť ani len počuť o nároku spoluvlastníka o uvedených 39 m2, pretože to nesúvisí s vecou. Nakoniec spoluvlastník, ktorý sa nechcel dohodnúť, bude musieť zaplatiť všetky náklady súdneho konania. Dôležité je správne postupovať, aby ste si zabezpečili plnú náhradu trov konania.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):