Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Majitelia nehnuteľnosti po rodičoch

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Trenčín
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 24. 5. 2015

Otázka: Majitelia nehnuteľnosti po rodičoch

Sme 3 surodenci a majitelia nehnutelnosti. ja som tam byval 49 rokov a po smrti otca som sa na rok odstahoval a teraz sa tam vraciam. dom bol prazdny a chcel by som ho od 2 surodencov odkupit. oni ho chcu prenajat alebo predat dalsej sestre bez mojho suhlasu, pritom ja som ich uz prred niekolkymi rokmi vyplatil ale bez dokladu. veril som im. ked tami niesom, chodia do domu a rabuju, co zostalo po rodicoch. maju na to pravo? co mozem v takomto prade robit. o kupe nechcu so mnou komunikovat, udajne to predali mojej sestre, ktora nie je spoluvlastnicka. Co mam robit, ako sa mam branit? Dakujem za skoru odpoved

Odpoveď: Majitelia nehnuteľnosti po rodičoch

Dobrý deň, pokiaľ ste majitelia nehnuteľnosti po rodičoch (spoluvlastníci), máte právo disponovať s nehnuteľnosťou podľa svojho podielu. Každý zo spoluvlastníkov je oprávnený svoj podiel predať (so zohľadnením predkupného práva ostatných spoluvlastníkov). Pokiaľ ide o predaj spoluvlastníckeho podielu blízkej osobe (t.j. napríklad aj sestre), tak vtedy sa predkupné právo neuplatňuje a spoluvlastník je oprávnený svoj podiel predať bez nutnosti uplatnenia predkupného práva.

Pokiaľ však nehnuteľnosť je bydliskom spoluvlastníka, druhí spoluvlastníci nemôžu len tak vstúpiť do tejto nehnutľnosti (aj keď majú v nej spoluvlastnícky podiel). Môžu sa totiž dopúšťať trestného činu porušovania domovej slobody. A pokiaľ ešte aj berú veci z tejto nehnuteľnosti, ich konanie môže byť považované za krádež. V takomto prípade máte právo podať na nich trestné oznámenie.

Ak sa s Vami nechcú vysporiadať dobrovoľne, nezostane nič iné, ako podať návrh na vysporiadanie súdnou cestou. Nikto Vás nemôže nútiť zotrvať v podielovom spoluvlastníctve, pokiaľ nechcete. 

Ak ste ichu už v minulosti vyplatili a nemáte o tom doklad, bude veľmi problematické preukázať túto skutočnosť v súdnom konaní, ak by to popreli. Cena za ich podiely sa určuje na základe znaleckého posudku ako trhová cena. 

Pokiaľ Vám tvrdili, že svoje podiely už predali, je to jednoduché si zistiť, či to je naozaj tak. Pozrite sa na stránke www.katasterportal.sk, kto je vedený ako spoluvlastník. Ak ste tam všetci traja, potom svoj podiel nepredali.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):