Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Podanie návrhu na vypratanie len jedným z manželov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo,
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 31. 3. 2014

Otázka: Podanie návrhu na vypratanie len jedným z manželov

Dobrý deň, zaujíma ma otázka podania návrhu na vypratanie nehnuteľnosti len jedným z manželov. S manželkou sme bezpodieloví spoluvlastníci bytu, ktorý sme kúpili pred niekoľkými rokmi. V súčasnosti v byte býva jej brat, ktorý sa odmieta z bytu vysťahovať. Skúšali sme rôzne spôsoby, ako ho z bytu dostať, nechceme to však riešiť násilím. Chcem to riešiť právnou cestou. Manželka však odmieta podať na neho žalobu na súde, kvôli rodičom, ktorým sľúbila, že sa o brata postará. Keby bol jej brat zodpovedný a skutočne za svoje problémy nemohol sám, ale opak je pravdou, už sa viac na to nedokážem pozerať, navyše keď užíva náš byt. Náklady na byt platí, ale mal by sa zamestnať. Rozhodne súd o vyprataní nehnuteľnosti, keby som podal návrh sám. Nebude vyžadovať účasť manželky na súde ako účastníčky konania.

Odpoveď: Podanie návrhu na vypratanie len jedným z manželov

Dobrý deň,

s uvedeným problémom - podaním návrhu na súd na vypratanie nehnuteľnosti len jedným z manželov sa zaoberal aj Najvyšší súd.

Z rozhodnutia súdu vyberáme časť, ktorá sa týka Vášho problému: 

Právo domáhať sa ochrany predmetu spoluvlastníctva voči neoprávneným zásahom zo strany tretích osôb patrí spoluvlastníkom spoločne, ale zároveň aj každému z nich samostatne, bez toho, aby k tomu bol súhlasu druhého spoluvlastníka potrebný. Pretože každý zo spoluvlastníkov musí mať možnosť dovolať sa ochrany, je preto tiež legitimovaný na podanie žaloby o vydanie neoprávnene zadržiavanej veci (o vypratanie nehnuteľnosti). U bezpodielového spoluvlastníctva je tomu tak preto, že každému zo spoluvlastníkov patrí právo k celej veci, obmedzené len rovnakým právom druhého spoluvlastníka; ak sa bezpodielový spoluvlastník domáha ochrany vlastníckeho práva k veci v bezpodielovom spoluvlastníctve, nijako tým druhého spoluvlastníka neobmedzuje, naopak bráni spoločný majetok proti zásahom tretích osôb. V zmysle ustanovenia § 496 OZ je potom nutné analogicky priznať právo na ochranu vecí v bezpodielovom spoluvlastníctve každému zo spoluvlastníkov aj v období , kedy bezpodielové spoluvlastníctvo síce už zaniklo, ale ešte nebolo vykonané jeho vyporiadanie, poprípade nenastala ani domnienka v zmysle ustanovenia § 149 ods. 4 OZ.

 Pri posúdení toto, či a ktorý z manželov (bývalých manželov) je oprávnený podať návrh na začatie občianskeho súdneho konania v prípade, že uplatňuje právo na ochranu veci, patriace do bezpodielového spoluvlastníctva, je nutné rešpektovať, že nejde o použitie ustanovenia § 145 OZ. Podanie návrhu na začatie občianskeho súdneho konania nie je totiž právnym úkonom v zmysle ustanovenia § 34 OZ a teda ani v zmysle ustanovenia § 145 OZ; je len procesným úkonom, ktorým sa konanie začína. 

R 10/1990.

Nemusíte sa teda obávať, súd nebude vyžadovať účasť manželky na súde ako účastníčky konania, hoci ju môže vypočuť ako svedkyňu. 

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):