Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Kúpa domu na maloleté dieťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bezpodielové spoluvlastníctvo, Trenčín
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 24. 5. 2015

Otázka: Kúpa domu na maloleté dieťa

Dobrý deň, chceme s manželkou kupovať dom na vidieku, zatiaľ by sme ho využívali na víkend a neskôr na bývanie. Je možné napísať dom na neplnoleté dieťa a treba aj súdny príkaz? Syn má 3 roky, jedná sa o to, že mám ešte 2 deti z prvého manželstva a na kúpu domu idú aj peniaze z predaja nehnuteľnosti, ktorú manželka vlastnila ešte pred naším manželstvom. Alebo čo by ste nám poradili? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kúpa domu na maloleté dieťa

Dobrý deň, pokiaľ ide o kúpu domu na maloleté dieťa, je skutočne potrebné schválenie úkonu súdu, nakoľko maloleté dieťa nemá spôsobilosť na právne úkony. 

Pokiaľ chcete napísať dom na maloleté dieťa iba z dôvodu, že manželka investuje peniaze do domu zo svojich prostriedkov, existujú aj iné riešenia ako to ošetriť, aby to bolo spravodlivé. Tu je niekoľko z nich:

1/ spíšete notársku zápisnicu o zúžení BSM na nadobudnutie tohto domu s tým, že dom nadobudnete (obaja manželia) podľa podielov, v akých investujete peniaze do domu (nemusí to byt 1/2 a 1/2, môže to byť napríklad 1/3 a 2/3 alebo iný podiel.

2/  dom nadobudnete do BSM (podiel 1/1) s tým, že spíšete medzi sebou prehlásenie, že časť peňazí v konkrétnej výške bola z majetku patriaceho do BSM, na tomto prehlásení si necháte overiť podpisy a v budúcnosti môže byť tento doklad využitý ako dôkaz. 

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

Podotázka: Kúpa domu na maloleté dieťa (Bezpodielové spoluvlastníctvo)

Zdravím, sme dochodcovia chceme kupiť dom, máme tri deti - dcera bezdetná, syn jedna dcéra, dcera dvojičky - su vydate a ženatý - dom chceme napísať na vnučence, aby po našej smrti deti nemali starosti ohladom dedičstva a zbytočných výdavkov. je to možné?

Odpoveď: Kúpa domu na maloleté dieťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 8. 12. 2016)

Dobrý deň, áno je to možné, avšak ak sú maloleté je potrebné schváliť tento úkon o prevode vlastníctva súdom. Podáva sa osobitný návrh na súd.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.


V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):