Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Akú sumu mám vyplatiť za podiel brata?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Prešov
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 6. 10. 2015

Otázka: Akú sumu mám vyplatiť za podiel brata?

Važ.pan advokat mam na Vas jednoduchu otazku: Vlastnim po rodicoch rodinný dom, no z toho domu vlastnia po 1/42 bratia. Takto bolo rozhodnute na dedičsko konani,v roku 2009. Dom bol ohodnotený na 650 eur, nakolko bol v uplne dezolatnom stave. je tomu už 6 rokov surodenci neuhradzaju ani dane za svoj podiel, ani sa nesnažia rekonštruovať svoj podiel. Všetko uhradzam sama. No napriek tomu,ma jeden s nich žiada, aby som mu za jeho podiel vyplatila 1000 eur. Moja otazka na Vas znie som povinna mu vyplatit čiastku o ktoru žiada? Nakolko sme šiesti surodenci, tak si myslim, že by som mu mala vyplatiť čiastku z dedičstva 650:6. Prosim odpište mi. Prosim a zaroveň Vam velmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Akú sumu mám vyplatiť za podiel brata?

Dobrý deň, suma, ktorú máte vyplatiť bratovi by sa určila na základe znaleckého posudku. Nie je rozhodujúca hodnota nehnuteľnosti, ktorá bola určená v dedičskom konaní ale hodnota v čase vysporiadania. Ak má skutočne dom hodnotu 650 eur a bratia vlastnia (všetci rovnako) po 1/42, tak im vyplatíte (každému rovnako) sumu 650 : 42 = 15,48 €. Dôležitá je teda hodnota celej nehnuteľnosti a výška ich podielu.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):