Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Predaj spoluvlastníckeho podielu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Prešov
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 29. 10. 2015

Otázka: Predaj spoluvlastníckeho podielu

Predaj spoluvlastníckeho podielu. Chcela by som sa opýtať, či je možné predať môj 1/2 spoluvlastnícky podiel na rodinnom dome, ktorý mne a mojmu manželovi darovali svokrovci. Tí teraz odo mňa žiadajú vrátenie daru prostredníctvom súdu, keďže sme v rozvodovom konaní. Ešte sme ohladom nehnutelnosti nemali žiadne pojednávanie, lebo bolo odročené na neurčito, kvôli tomu, že sudkyňa išla na materskú dovolenku. Spor trvá už dva roky. Najprv sa to posúvalo, lebo sa chceli dohodnúť, potom už nie, takže sme ostali na bode mrazu. Na liste vlastníctva stále figurujem ako vlastníčka 1/2 domu, kde moj manžel so svojimi rodičmi teraz býva. Ja do tejto nehnutelnosti nemám ani prístup, preto by som sa jej chcela zbaviť. Ďakujem

Odpoveď: Predaj spoluvlastníckeho podielu

Dobrý deň, podiel na rodinnom dome môžete predať, ale najskôr musíte ponúknuť podiel na odkúpenie druhému spoluvlastníkovi (manželovi). Ak to neodkúpi do 2 mesiacov, potom to môžete predať hocikomu. Ide o tzv. predkupné právo. Ak by ste predávali nehnuteľnosť blízkej osobe, potom sa predkupné právo neuplatňuje.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):