Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Predaj bytu s právom doživotného užívanía bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Mimo územia SR
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 25. 1. 2015

Otázka: Predaj bytu s právom doživotného užívanía bytu

Som vlastnikom bytu na slovensku, moja mama mi ho darovala a podpisali sme zmluvu o doživotnom užívaní nehnuteľnosti. Pytam sa, ci ho mozem predat, ak jej kupim mensi byt? DAKUJEM ZA ODPOVED

Odpoveď: Predaj bytu s právom doživotného užívanía bytu

Dobrý deň, predaj bytu s právom doživotného užívania bytu je možný. Je potrebné však vedieť, že ak je právo doživotného užívania bytu zapísané na liste vlastvníctva, tak sa byt predáva aj s ťarchou (týmto právom doživotného užívania bytu). Na to, aby sa mohol predať tento byt bez tejto ťarchy, Vaša matka by musela súhlasiť so zrušením ťarchy doživotného užívania bytu. Žiadnym legálnym spôsobom ju teda nemôžete donútiť k tomu, aby sa svojho práva doživotného užívania bytu vzdala.

 

Je veľmi málo pravdepodobné, že od Vás niekto odkúpi byť aj s týmto právom doživotného užívania bytu (pre tretiu osobu).

 

Ak by súhlasila a tohto práva sa vzdala, tak byt predáte jednoduchšie a môžete jej kúpiť nový menší byt a tam zriadiť právo doživotného užívania bytu.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):