Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň. Chcel by som Vás poprosiť o radu vo veci darovania podielu BSM. Svokra so svokrom vlastnia v BSM rodinný dom. Na dom sú vedené dve exekúcie, ktoré má na svedomí svokra. Chceli by sme zabrániť tomu, aby sa v budúcnosti nestalo, že by prišli o dom. Ak by teda svokra súhlasila (svokor by súhlasil určite), je možné aby svoju časť BSM darovala na svoje deti, t. z., že budú vlastníci deti a svokor alebo je to možné urobiť len tak, že by museli ten dom prepísať na deti v celku a to tak, že by boli deti výhradní vlastníci. Samozrejme po uhradení exekúcií vedených na dome. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom.
Dobrý deň,
BSM, teda bezpodielové spoluvlastníctvo manželov je charakteristické najmä tým, že môže vzniknúť iba medzi manželmi a je preň príznačná "bezpodielovosť", preto nie je možné previesť polovicu BSM (podiel BSM) na niekoho iného bez súhlasu oboch manželov. Zmluva, ktorou by jeden z manželov daroval "podiel" v BSM (polovicu nehnuteľnosti) tretej osobe by bola neplatná pre rozpor so zákonom.
Je samozrejme možné previesť z BSM polovicu domu, ak s tým obaja manželia súhlasia, druhá polovica by pritom zostala v BSM.
Ďalšia možnosť je zrušiť BSM počas manželstva (to je možné iba súdnou cestou) a vyporiadať sa zmluvou tak, že manželia nadobudnú nehnuteľnosť do podielového spoluvlastníctva, následne jeden z manželov daruje svoj podiel tretej osobe. Ak tretia osoba je blízkou osobou neuplatňuje sa ani predkupné právo druhého spoluvlastníka.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):