Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Predaj domu v spoluvlastníctve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Trnava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 30. 3. 2015

Otázka: Predaj domu v spoluvlastníctve

Prosím poradte mi čo mám robit. Som jediná dcéra z 1. manželstva mojej matky. Po smrti môjho otca matka vzdala svoj podiel po otcovi, stali sme spolumajitelmi v pomere 1/2-1/2. Matka sa vydala, mám 3 nevlastých súrodencov, ktorých ona vždy "uprednostnila" . Matka prepísala svoj podiel na jedného z nich, s tým že musí dvoch vyplatit. Na mňa zabudli, ani ma o tom neinformovali. Náhodou som to dozvedela čo všetci tajili. Od nehnutelnosti nemám kluce, nemám prístup. Brat začal rekonštrukciu domu v hodnote cca 7000 eur, bez mojho suhlasu. Žiadala som aby brat vyplatil môj podiel, on nesuhlasil. Dohodli sme sa že predáme, ale matka tam ešte býva – samozrejme bez mojho suhlasu a zneumožňuje nám prístup do domu. Nemôžem ukázať nehnutelnost nejakým záujemcom. Skutočnosť je taká, že som spolumajitel, nemám prístup, nemám žiadne práva, a býva tam osoba ktorá tam už nič nemá z právnej stránky. Ja chcem, aby dom ostal prázdny, a kedykolvek tam možem ist. Je to právne, čo robia? Čo mám robiť? Ako mám predat dom? Môžem žiadat aby v dom vyprázdnili? Vobec, ako získam aby moj podiel vyplatili? dakujem

Odpoveď: Predaj domu v spoluvlastníctve

Dobrý deň, prdaj domu v spoluvlastníctve viacerých spoluvlastníkov je možný iba so súhlasom všetkých spoluvlastníkov. Ak chýba súhlas čo i len jedného spoluvlastníka, dom nie je možné predať. 

Investície do domu sú často aj v iných prípadoch, s ktorými sa stretávame, vykonávané bez súhlasu. Nie vždy je to negatívne. Právo požadovať náhradu zhodnotenia nehnuteľnosti je majetkovým právo a tiež sa premlčuje. Pritom, kedy začne plynúť premlčacia lehota závisí aj od toho, či boli investície do domu v spoluvlastníctve vykonávané so súhlasom alebo bez súhlasu spoluvlastníka. Takže to môžete využiť pri majetkovom vysporiadaní, ak by sa s nimi nedalo dohodnúť.

Vstup do domu je možné požadovať avšak nie absolútne, aj napriek tomu, že ide o Váš dom, ak tam niekto býva, tento dom tvorí obydlie osoby, ktorá v ňom býva. Obydlie je chránené Ústavou SR a často sa stretávame s tým, že má vyššiu moc ako ďalšie ústavou chránené právo "vlastniť majetok". 

Pokiaľ sú aj oni spoluvlastníci, nemôžete žiadať, aby vyprázdnili dom. Máte právo však od nich požadovať náhradu za užívanie Vášho spoluvlastníckeho podielu (ak Vás nepustili do domu). Náhradu je možné požadovať vo výške bežného nájomného.

Máte však možnosti, ako to celé vyriešiť. Najskôr rozpošlite spoluvlastíkom výzvy na to, aby sa s Vami vysporiadali. Navrhnite im sumu za vysporiadanie (vhodné je uviesť konkrétnu sumu). Ak sa nebudú chcieť dohodnúť, nemusíte čakať a môžete vec riešiť súdnou cestou.

V súdnom konaní môžete požadovať náhradu trov súdneho konania ako aj právneho zastupovania. Ak v súdnom konaní uspejete, súd zaviaže odporcov, aby Vám nahradili všetky trovy konania. Ak si zvolíte právneho zástucu -  výlučne advokáta, tak aj trovy tohto advokáta. Súdne konanie (aj advokát) Vás teda v konečnom dôsledku nemusí nič stáť. Nikto Vás nemôže nútiť, aby ste v podielovom spoluvlastníctve zotrvali bez svojho súhlasu. Súd ich zaviaže na vyplatenie Vášho podielu.

 

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14






Online poradňa 24 hodín

Položiť otázku zadarmo

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):