Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň. Prihodila sa mi nasledujúca vec: s mojím bývalým kolegom sme dali dokopy nejaké financie, že postavíme dvojbytový barák, teda rodinný dom. Problém je v tom, že som zistil, že sa medzitým z neho stal gambler. Ja poctivo staviam a on sa chodí len pozerať, ako stavba postupuje. Tvrdí, že on bude stavať druhú časť, ja nech postavím prvú časť. Nedávno som zistil, že dal urobiť geometrický plán a zapísal rozostavanú stavbu do katastra bez môjho vedomia. Ďalej som zistil, že darovaním previedol svoj 1/2 podiel na svojho syna, ktorý je tiež gambler. Poradte, čo s tým. Píšem to pre výstrahu aj ostatným. Dal som námietky proti zápisu rozostavanej stavby, ale oni odpísali, že to nemá majetkoprávne účinky, že je to len ZÁZNAM podla §5 ods. 2 katastrálneho zákona a teda nie vklad. Lenže na liste vlastníctva kde už figuruje jeho syn, je to písané ako normálny VKLAD, čiže vznikla právna vec a teda ako som pochopil z iných zdrojov, je keď staviam, tak zhodnocujem aj jeho podiel. Je takéto niečo vôbec legálne? Nemám sa obrátiť na políciu? ešte tie paragrafy katastrálneho zákona, aby ste to nemuseli hladat: §5 (1) Vklad je úkon okresného úradu; vkladom vzniká, mení sa alebo zaniká právo k nehnuteľnostiam. (2) Záznam je úkon okresného úradu plniaci evidenčné funkcie, ktoré nemajú vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam. (3) Poznámka je úkon okresného úradu, ktorý je určený na vyznačenie skutočností alebo pomeru vzťahujúceho sa na nehnuteľnosti alebo na osobu a ktorý nemá vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam.
Dobrý deň,
vo Vašom prípade bude dôležité, ako ste sa dohodli pri stavbe domu. Ak ste sa dohodli tak, že budete stavať spoločne, je potom úplne jedno, ktorá časť domu sa stavia ako prvá.
Ak stavbu domu investujete zo svojho, potom sa on bezdôvodne obohacuje, pretože Vy v podstate staviate aj jeho dom (o veľkosti podielu 1/2).
To, že jeho bezdôvodne obohatenie môžete žiadať nahradiť. Pozor však na 2 ročnú premlčaciu lehotu. Pre osobu, ktorá nestavia je čas jeho priateľom, pretože ak uplynú 2 roky, svojho práva sa nemusíte domôcť.
Odporúčam konať už teraz, keď viete, že môžu nastať problémy.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):