Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň,
s bývalým priateľom sme začali stavať dom, už je takmer hotový, avšak rozišli sme sa. Zistila som, že nie som uvedená v stavebnom povolení, pozemok je však spoločný, ten sme kúpili spolu, nakoľko sme obaja dali naň peniaze. Do domu som investovala aj ja svoje úspory a požičala som si aj od rodičov.
Je stavba v podielovom spoluvlastníctve alebo patrí len jemu, keďže je uvedený v stavebnom povolení. Dom ešte nebol skolaudovaný. Je stavebné povolenie rozhodujúce pri určení či je dom v podielovom spoluvlasníctve, teda či je spoločný?
Dobrý deň,
všetko to závisí od konkrétnych okolností prípadu.
vlastníctvo k stavbe nadobúda stavebník v občianskoprávnom zmysle, teda ten, kto stavbu uskutočnil s (právne relevantne prejaveným) úmyslom mať ju pre seba (pozri napríklad nález Ústavného súdu ČR z 25. 9. 1997, sp. zn. III ÚS 336/96). Nie je rozhodujúce, komu bolo adresované rozhodnutie o stavebnom povolení. Pri posúdení vlastníckych a iných právnych vzťahov k stavbe vzniknuté spoločnou činnosťou viacerých osôb je potrebné vychádzať z obsahu dohody uzavretej medzi týmito osobami. Takáto dohoda, ktorá nemusí byť písomná, založí spoluvlastníctvo, len ak je z jej obsahu (príp. s prihliadnutím k ďalším zisteným skutočnostiam) zrejmé, že účastníci dohody chceli založiť spoluvlastnícky vzťah. Nie je potrebné, aby sa účastníci dohodli o výške podielov (R 16/1983).
Pokiaľ však stavbu vykonáva viac osôb, ktoré o vlastníctve k novej stavbe neuzavreli žiadnu dohodu, pričom z okolnosti veci nie je zrejmé, že malo ísť o stavbu vo vlastníctve len niektorých z týchto osôb (ako v prípade obyčajnej výpomoci sa stavebnými prácami), nemožno vylúčiť záver, že stavebníkmi v občianskoprávnom zmysle sú všetky tieto osoby, ktoré sa stávajú podielovými spoluvlastníkmi stavby. Tak tomu bude najmä ak viac osôb bez dohody o vlastníctve k stavbe zriadi stavbu za účelom jej spoločného užívania a podieľa sa na jej vzniku vlastnou prácou aj dodaním materiálu, ak z okolností veci, pokiaľ ide o vlastnícke vzťahy k stavbe, nevyplýva niečo iné. Samotná skutočnosť, že sa stavebníci dohodli iba o spoločnom užívaní, bez toho, aby čokoľvek dojednali o vlastníctvo k stavbe, ešte nevylučuje vznik ich spoluvlastníctva. Pri posudzovaní takýchto hraničných prípadov je potrebné vždy prihliadať na všetky okolnosti veci.
Rozsudok NS ČR sp. zn. 22 Cdo 1174/2001
Pokiaľ je už stavba zapísaná na LV iba na neho (ako rozostavaná stavba) požiadajte ho, aby ju napísal aj na Vás. Ak to neurobí bude potrebné podať na súd návrh. Odporúčam Vám riešiť to cez advokátsku kanceláriu.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):