Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Vysporiadanie rodičovského domu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Košice
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 27. 10. 2015

Otázka: Vysporiadanie rodičovského domu

Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu v otázke vysporiadania rodičovskeho domu. V dome su traja vlastníci: svokor, manželka a švagriná. Svokor nám chce dať na svoju časť darovaciu zmluvu s bremenom doživotného uživania nehnuteľnosti, s čím suhlasíme. Taktiež aj švagriná by chcela formou darovacej zmluvy, z čoho máme obavy, aby si časom nerobila nárok na užívanie nehnuteľnosti. Týmto Vás prosím o právnu radu, ako by sme mali postupovať, aby sme aj po rokoch boli všetci spokojní. ĎAKUJEM

Odpoveď: Vysporiadanie rodičovského domu

Dobrý deň, v prípade vysporiadania rodičovského domu - ak všetci súhlasia, potrebujete dobrú zmluvu. Ak už raz daruje nehnuteľnosť, potom sa nemôže domáhať toho, že chce v nehnuteľnosti bývať. Vy ako nadobudatelia nebudete povinní ju prijať. Jediné riziko, ktoré tu hrozí je to, že sa bude domáhať vrátenia daru. Nie však z dôvodu, že ste jej neumožnili v nehnuteľnosti bývať. To je však možné iba v prípade, ak by sa obdarovaný voči nej alebo jej blízkym osobám správal v hrubom rozpore s dobrými mravmi.

 

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):