Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň, počas manželstva manžel začal podnikať, otvoril si malú predajňu náhradia, nemala som s tým problém, sľuboval, že sa budeme mať lepšie, počiatočné peniaze, ktoré potreboval na rozbez firmy boli z našich spoločných úspor. Počase zistil, že mu to nejde, tak ako by si predstavoval a firmu zatvoril, všetky naše úspory sú fuč... neviem čo mám robiť.
Nepotreboval na začatie podnikania môj súhlas ako manželky? Keby ho nemal, mohla by som od neho žiadať vrátiť peniaze, že ich použil neoprávnene? Sme v rozvodovom konaní a nevieme sa dohodnúť na ničom. ďakujem za skorú odpoveď.
Podľa odseku 1 § 148 Občianskeho zákonníka platí, že na použitie majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov potrebuje podnikateľ pri začatí podnikania súhlas druhého manžela. Na ďalšie právne úkony súvisiace s podnikaním už súhlas druhého manžela nepotrebuje.
Váš problém rieši judikáť Najvyššieho súdu Českej republiky:
Súhlasom v zmysle § 148a ods. 1 OZ treba rozumieť všeobecný (generálny) vopred daný súhlas manžela podnikateľa po tom, čo tento začal podnikanie, a to pred prvým právnym úkonom, pri ktorom mala byť v súvislosti s jeho podnikaním použitý majetok (jeho časť) patriaci do bezpodielového spoluvlastníctva. Musí ísť teda o súhlas na použitie akéhokoľvek (bližšie neurčitého) majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve (nielen napr. spoločných úspor) na uvedený účel a kedykoľvek neskôr. Z toho logicky vyplýva, že súhlas na jedno rázové použitie majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve na konkrétny podnikateľský účel, sám osebe nie je súhlasom v zmysle citovaného ustanovenia.
Ustanovenie § 148a ods. 1 OZ ani iné ustanovenie neuvádza, že súhlas druhého manžela na použitie majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve pri začatí podnikania prvého manžela (podnikateľa) vyžaduje písomnú formu. Preto takýto súhlas môže byť urobený ústne alebo aj konkludentne.
(Rozsudok NS ČR sp. zn. 2 Cdon 2072/1997)
Z uvedeného vyplýva, že keď ste hoci aj s tichým súhlasom súhlasili s tým, aby manžel použil spoločné peniaze, nie je možné ich od neho požadovať započítať pri vyporiadaní. Pokiaľ by sa mu darilo, mali by ste nárok na výnosy z podnikania a naopak v tomto prípade budete musieť znášať spoločne s ním aj jeho neúspech. V rámci súdneho konania by sa preukazovalo, ako ste protestovali proti tomu, aby použil spoločné úspory. Ak by sa Vám podarilo preukázať, že nemal súhlas Vás (ako manželky) na začatie podnikania so spoločnými peniazmi (teda súhlas na použitie spoločných peňazí), potom by bolo možné tieto peniaze započítavať.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):