Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Sme povinní zriadiť právo doživotného užívania?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vlastníctvo - všeobecné otázky, Trenčín
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 22. 12. 2015

Otázka: Sme povinní zriadiť právo doživotného užívania?

Dobry den. Chcela by som sa spytat. Kupili sme dom od muzovych rodicov a oni teraz po roku chcu na nom spravit dozivotne pravo. Nemala by som s tym problem, keby sa to tykalo ich ale mame zle vztahy so svagrinou a svagrom bojim sa, ze svokra ich sem bude vodit. Da sa tomu nejako predist. Svokra je totiz nimi opantana. Moc dakujem za odpoved.

Odpoveď: Sme povinní zriadiť právo doživotného užívania?

Dobrý deň, právo doživotného užívania nie ste povinní zriadiť, pretože dom ste kúpili a sami sa rozhodujete, či toto právo zriadite alebo nie. 

Doživotné právo je možné zriadiť dvomi spôsobmi - buď to bude zmluvné doživotné právo bez zápisu do katastra - spíšete zmluvu, ktorá Vás bude zaväzovať alebo druhá možnosť je zriadiť doživotné právo so zápisom do katatra nehnuteľností. Toto právo by bolo už aj na liste vlastníctva a bolo by záväzné aj pre nadobúdateľa nehnuteľnosti, ak by ste chceli nehnuteľnosť predať. 
Môžete teda urobiť kompromis a zriadiť doživotné právo len zmluvou bez zápisu do katastra.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14





V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:




Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):