Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa

Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

Právna poradňa o vyporiadaní spoluvlastníctva (majetku)

Položiť otázku advokátovi Prehľad zodpovedaných otázok

Predaj rodinného domu v spoluvlastníctve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Podielové spoluvlastníctvo, Trenčín
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 10. 5. 2015

Otázka: Predaj rodinného domu v spoluvlastníctve

Dobrý deň, prosím o Váš právny názor v tejto záležitosti. Spolu s matkou sme boli majitelmi RD v podiele 1/2-1/2 (po smtri mojho otca.). Mama vydala znovu, mám 3 nevlastných surodencov. Vlani mama sa rozhodla RD predat, vybavila nájomný byt a prastahovala sa. Po 6 mesiacov ma nutila, aby som moj podiel rozdelila medzi 3 surodencov. Ja som to odmietla, preto konala nečakane: svoj 1/2 podiel predala mojmu nevlastému bratovi, potom ona znova pristahovala do RD, a znova tam má trvalý pobyt. Mna o tom neinformovala, brat sa zacal aj malé rekonstrukcie. Ja tam prístup nemám, preto som žialada zrušenie spoluvlastníctva. Dohodli sme sa že RD predáme, žial nás vztah je zlý, preto sa komunikujeme len cez nasich advokátov. Jeho advokát tvrdí, že kým nepredáme RD, matka tam može bývat, brat nej to dovolil, aj ked som ja ta to suhlas nedala a nemožem vstupit do RD, lebo existuje zákon na ochranu sukromia a obydlia. Môže RD užívať a bývať v ňom bez súhlasu mňa ako polovičného spoluvlastníka tejto nehnuteľnosti? Aké sú právne kroky, ak by RD nechcela opustiť? Ako možem nutit brata, aby spolupracoval při predaji RD? On suhlasil, ale nič nerobí. Ako možem tam ist ukazat RD, ked niekto chce kupit a matka tam býva? dakujem za odpoved.

Odpoveď: Predaj rodinného domu v spoluvlastníctve

Dobrý deň, predaj rodinnéhodomu v spoluvlastníctve nie je možný bez súhlasu oboch spoluvlastníkov. Často druhý spoluvlastník chce predať dom iba "na oko", aby na súde mohol povedať, že veď on súhlasil s predajom. Pokiaľ však neurobil žiadne kroky k predaju a odmietol aj potencionálnych kupcov, potom je to dôkaz jeho neochoty spolupracovať. Niekedy spoluvlastník úmyselne navyšuje sumu, len aby sa dom nepredal.

Matka má v dome právo bývať, jej právo sa odvíja od vlastníckeho práva spoluvlastníka. Nie za každých okolností môže byť takéto bývanie tretej osoby vo Vašom dome v súlade s dobrými mravmi. Je tu možnosť žiadať rozhodnúť súdom o tom, či má matka právo v dome bývať. Pritom je nutné poukazovať na dobré mravy. Na takéto konanie je však potrebné sa riadne pripraviť. AK by súd rozhodol o tom, že nemá právo v dome bývať, potom by ste ju mohli nechať vypratať. Neodporúčam násilím vstupovať do domu (aj keď je Váš). Obydlie má z pohľadu práva väčšiu právnu silu ako vlastnícke právo.

MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková

advokát, Bratislava, Žilinská 14

V prípade, ak máte doplňujúce otázky k tejto problematike, vyplňte formulár nižšie:
Napíšte nám svoju otázku:

Vo formulári nižšie vyplňte svoj email, na ktorý Vám zašleme odpoveď, vyplňte ďalšie polia. Vyberte si, či máte záujem o bezplatné alebo platené právne poradenstvo. Vašu otázku vložte do časti "Otázka" a stlačte "Odoslať".

Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.

Otázka bude zaslaná viacerým advokátom na zodpovedanie a preto sa otázka zobrazí na stránke www.ficek.sk. Vymažte z otázky svoje osobné údaje. Váš email sa pri otázke nezobrazí.

Pokiaľ si vyberáte túto možnosť, otázka bude pridelená len jednému advokátovi a bude neverejná. Otázka avšak môže zostať nezodpovedaná, nakoľko sa nesprístupní všetkým advokátom a odpovedajúci advokát nemusí stihnúť na otázku odpovedať.

Uveďte prosím:

Vyplnením formulára súhlasíte s týmito podmienkami:

  • advokát nie je povinný odpovedať na položenú otázku,
  • položená otázka musí byť konkrétna a obsah nesmie odporovať dobrým mravom,
  • beriete na vedomie, že advokát Vám môže poskytnúť kvalifikovanie právnu pomoc iba ak má k dispozícii všetky podrobnosti.
  • beriete na vedomie, že advokát je oprávnený odmietnuť odpovedať na položenú otázku bez odôvodnenia.

Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:

Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):