Vyporiadanie spoluvlastníctva - právna poradňa
Vyporiadanie spoluvlastníctva v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Dobrý deň, prosím o Váš právny názor v tejto záležitosti. Spolu s matkou sme boli majitelmi RD v podiele 1/2-1/2 (po smtri mojho otca.). Mama vydala znovu, mám 3 nevlastných surodencov. Vlani mama sa rozhodla RD predat, vybavila nájomný byt a prastahovala sa. Po 6 mesiacov ma nutila, aby som moj podiel rozdelila medzi 3 surodencov. Ja som to odmietla, preto konala nečakane: svoj 1/2 podiel predala mojmu nevlastému bratovi, potom ona znova pristahovala do RD, a znova tam má trvalý pobyt. Mna o tom neinformovala, brat sa zacal aj malé rekonstrukcie. Ja tam prístup nemám, preto som žialada zrušenie spoluvlastníctva. Dohodli sme sa že RD predáme, žial nás vztah je zlý, preto sa komunikujeme len cez nasich advokátov. Jeho advokát tvrdí, že kým nepredáme RD, matka tam može bývat, brat nej to dovolil, aj ked som ja ta to suhlas nedala a nemožem vstupit do RD, lebo existuje zákon na ochranu sukromia a obydlia. Môže RD užívať a bývať v ňom bez súhlasu mňa ako polovičného spoluvlastníka tejto nehnuteľnosti? Aké sú právne kroky, ak by RD nechcela opustiť? Ako možem nutit brata, aby spolupracoval při predaji RD? On suhlasil, ale nič nerobí. Ako možem tam ist ukazat RD, ked niekto chce kupit a matka tam býva? dakujem za odpoved.
Dobrý deň, predaj rodinnéhodomu v spoluvlastníctve nie je možný bez súhlasu oboch spoluvlastníkov. Často druhý spoluvlastník chce predať dom iba "na oko", aby na súde mohol povedať, že veď on súhlasil s predajom. Pokiaľ však neurobil žiadne kroky k predaju a odmietol aj potencionálnych kupcov, potom je to dôkaz jeho neochoty spolupracovať. Niekedy spoluvlastník úmyselne navyšuje sumu, len aby sa dom nepredal.
Matka má v dome právo bývať, jej právo sa odvíja od vlastníckeho práva spoluvlastníka. Nie za každých okolností môže byť takéto bývanie tretej osoby vo Vašom dome v súlade s dobrými mravmi. Je tu možnosť žiadať rozhodnúť súdom o tom, či má matka právo v dome bývať. Pritom je nutné poukazovať na dobré mravy. Na takéto konanie je však potrebné sa riadne pripraviť. AK by súd rozhodol o tom, že nemá právo v dome bývať, potom by ste ju mohli nechať vypratať. Neodporúčam násilím vstupovať do domu (aj keď je Váš). Obydlie má z pohľadu práva väčšiu právnu silu ako vlastnícke právo.
MAJETKOVÉ VYSPORIADANIE - PORADŇA
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
advokát, Bratislava, Žilinská 14
Vložte email, na ktorý Vám pošleme odpoveď:
Uveďte dôvod nahlásenie otázky (porušenia dobrých mravov):